66 Yaşındaki Adamın Bütün Organları Ters Tarafta Çıktı

66 Yaşındaki Adamın Bütün Organları Ters Tarafta Çıktı

Genel olarak herkes, organlarının nerede olduğunu az çok bilir. Kalbimizi gösterirken elimiz, göğüs kafesimizin soluna sarfiyat. Kimi şahısların ise organları karşıt tarafta olabiliyor.

Keşfedilen son olayda, 66 yaşındaki bir adamın bütün organlarının karşıt tarafta olduğu ortaya çıktı. Öksürük ve göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye giden adamın, yapılan incelemelerde organlarındaki gariplik dikkat çekti. Bilimsel olarak situs inversus totalis ismi verilen bu durum, bireylerin hayatına çok da tesir etmiyor. Aslında, çağdaş teşhis prosedürleri gelişene kadar bu durum hiç fark edilmemişti.

Yapılan incelemelerde, ABD’ye göçmeden evvel 20 yıl boyunca sığınmacı kampında yaşayan adamın kalbinin sağda olduğu, başka organların da ayna simetrisine nazaran yerleştiği ortaya çıktı. Yani olağanda sağda olan karaciğeri solda yer alıyordu.

66 Yaşındaki Adamın Bütün Organları Ters Tarafta Çıktı

Adamın hastalığının ise kolay bir üst teneffüs yolu rahatsızlığı olduğu ortaya çıktı. Kolay bir ilaç tedavisi uygulanan adam daha sonra taburcu edildi. Situs inversus totalis, organların yerlerinin farklı olduğu olaylar ortasında en yaygını ve kabaca her 10 bin şahıstan 1’inde görülüyor.

Organlar, görece olarak yanlışsız yerde oldukları sürece, yerleri aykırı bile olsa problemsiz olarak çalışabiliyor. Bazen bu formda bir organ yapısına sahip olan bireyler, acil durumlar için kondisyonlarını belirten bir bileklik takıyor. Böylelikle acil müdahaleler yanlış tarafa yapılmıyor.

66 Yaşındaki Adamın Bütün Organları Ters Tarafta Çıktı

Organların pozisyonlarındaki farklılık, tek bir organın, örneğin kalbin, olması gereken pozisyondan öbür bir yerde olması durumunda ölümcül hale gelebiliyor. Çağdaş teknoloji ile daha kolay teşhis edilebilen bu durum, vakit zaman X-Ray’de yapılan bir yanılgı olarak ele alındığı için şahıslara gerçek teşhis koyulamayabiliyor.

Vaka raporu, New england Journal of Medicine’de yayımlandı.