ABD'de Milyonlarca Yıllık Dinozor Kemikleri Bulundu

ABD’de Milyonlarca Yıllık Dinozor Kemikleri Bulundu

Dünya, çok uzun bir müddet dinozorların egemenliği altında kaldı. Bu devasa canlılar daha sonra bir göktaşı çarpması nedeniyle yok oldu. Milyonlarca yıl evvel yok olan dinozorlardan geriye kalan kalıntı ve fosilleri bugün bile keşfetmeye devam ediyoruz. 

ABD’nin meşhur Dinozor Sırtı ismi verilen bölgesi yakınlarında, Denver kentinde yapılan bir yıkım çalışmasında bir milyon yıl öncesinden kalma Triceratops kemikleri bulundu. İsmini, geniş alın bölgesinde bulunan üç boynuzdan alan bu dinozor, en meşhur tiplerden biri olarak gösteriliyor. Ülkemizde de bir periyot büyük ilgi gören Power Rangers dizisnde, Mavi Ranger’in dinozor robotu da bir Triceratops robotu idi.

ABD'de Milyonlarca Yıllık Dinozor Kemikleri Bulundu

Paleontolojistlere nazaran dinozor kemiklerinin tarihi 68 milyon yıl öncesine kadar gidiyor. Denver Tabiat ve Bilim Müzesi’nden uzmanlar, dinozor kemiklerini ayrıntılı halde incelemeleri için çağırıldı.

Uzmanlardan gelen raporlara nazaran, bölgede bulunan iskelet kısmı, üç boynuzlu dinozorun bir bacak kemiğine ve kaburga kemiklerine ilişkin çıktı. Kemiklerin yaşı ise 65-68 milyon yıl kadar öncesine dayanıyor. 

Yapılan keşfin akabinde, yıkım için görevlendirilen inşaat takımları bölgede bir hafriyat çalışması başlattı. İş makineleri, kemiklerin bulunduğu düzeye kadar olan kaba süreçleri hallediyor. Tabiat ve Bilim Müzesi grupları tarafından yönlendirilen çalışmada, Triceratops kemiklerinin Colorado’da en sık rastlanan fosiller olduğu belirtiliyor. 

Müzenin paleontoloji kısmının küratörü Dr. Tyler Lyson, muhtemel fosiller hakkında telefon almanın her vakit dikkat alımlı olduğunu söylerken, hafriyat devam ettikçe yeni bilgiler paylaşmayı amaçladığını da duyurdu. Dr. Lyson, bu çeşit keşiflerin çok az olsalar da keşfedilecek çok şey olduğunu ve gezegenimziin daima bir değişim içerisinde olduğunu hatırlattığını belirtti. 

ABD'de Milyonlarca Yıllık Dinozor Kemikleri Bulundu

Bölgedeki araştırma, ABD’deki düzenlemeler gerekçesiyle epey enteresan halde ilerliyor. Eserler bir özel alanda ortaya çıktı ve bölgede çalışma yapan Wind Crest and Brinkmann grubu, paleontologlar ve uzmanlarla sıkı bir işbirliği içerisinde çalışıyor. İnşaat firması, hafriyat işlerini yaparken paleontologlar çalışmaların inançla ilerlemesinden ve kayıt tutulmasından sorumlu. 

Colorado, kelam konusu fosiller olduğunda hayli güçlü bir bölge. Bölgedeki müzede dinozorlara, hayvanlara ve bitkilere ilişkin 115 bin kadar fosil bulunuyor.

Triceratopslar genelde otçul olarak bilinen, sürü halinde yaşadıkları varsayım edilen bir dinozor cinsidir. Bu tıbbın yerden yüksekliği 1 metreyi bulabiliyordu.