Akıllı Telefonlar Afetleri Tahmin Etmemizi Sağlayabilir

Akıllı Telefonlar Afetleri Tahmin Etmemizi Sağlayabilir

Günümüzde atmosferle ilgilenen bilim insanlarının karşılaştığı en büyük sorun, gezegenimizi çevreleyen karmaşık hava durumu sistemi olarak görülüyor. Muhakkak bir noktada gerçekleşen atmosferle ilgili değişiklikler, öbür bir bölgeyi de önemli biçimde etkileyebildiği için araştırmacıların isabetli iddialarda bulunmak için tüm bölgelerden bilgi akışına sahip olması gerekiyor.

Tokyo Üniversitesi Endüstriyel Bilim Enstitüsü’ndeki atmosferik bilim insanlarından biri, gerekli olan tüm bilgileri bir ortaya getirme konusunda ilginç bir fikri ortaya attı. Dr. Noam David, akıllı telefonları ve öbür ekosistem eserlerini kullanarak atmosferik durumlar hakkında bilgi toplamayı önerdi.

Akıllı Telefonlar Afetleri Tahmin Etmemizi Sağlayabilir

Atmosferdeki değişiklikler hakkında bilgi toplama üzerine odaklanan araçlar ziyadesiyle değerli ve geliştirip üretilmeleri de bir oldukça sıkıntı. Bu araçlar, yerdeki ölçümleri hassas bir biçimde gerçekleştirse de küçük bir ölçüm alanına sahip oldukları için birtakım sıkıntılar ortaya çıkarabiliyorlar.

Günümüzde ekosistem eserlerinin gittikçe yaygınlaşmasıyla birlikte dünya çapında bir bilgi ağı oluşturulmuş durumda. Dr. David, ortaya attığı fikre örnek olarak güvenlik kameralarını kullanmayı önerdi. Bu sayede atmosferdeki küçük parçacıklar da gözlemlenebilecek. Hatta araçlardaki sileceklerin çalışma süratiyle birlikte yağmurun şiddetine dair bilgi edinilebilecek.

Akıllı Telefonlar Afetleri Tahmin Etmemizi Sağlayabilir

Dr. Noam David’in önerdiği uygulamanın birçok avantajı bulunuyor. Uygulamayı hayata geçirmek hem ucuz bir halde gerçekleşebiliyor hem de toplumun atmosferik bilim kısımlarına olan ilgisinin artırılmasına katkı sağlıyor.

Sistemin özellikle hortum, büyük yangınlar üzere afetleri önceden tespit etmede büyük fayda sağlayacağı da düşünülüyor.