Android Q ile Birlikte Yan Menüler Standart Haline Geliyor

Android Q ile Birlikte Yan Menüler Standart Haline Geliyor

Google, yeni işletim sistemi Android Q ile ilgili çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Geliştiriciler tarafından yayımlanan son rapor ise Android Q'nun 5. beta sürümünde yeni bir hareket özelliği kullanılacağını belirtiliyor. Akıllı telefon üreticileri tarafından tercih edilen ve özelleştirilmiş Android işletim sistemlerinde kullanılan bu özellik, Android Q ile bir standart haline gelecek. 

Hali hazırda pek çok uygulama buna benzeri özellikleri kullandıkları için, bu özellik birinci etapta bir çakışma yaratacağa benziyor fakat Google geliştiricilerinin bu hususla ilgili olarak bir tahlil bulacaklarını söylemek mümkün.

Android Q ile Birlikte Yan Menüler Standart Haline Geliyor

Xiaomi'nin kullandığı MIUI ve Huawei'nin EMUI arayüzleride de kullanılan bu özellik, kullanıcıların ekranın köşelere basılı tutarak bir yan menü açabilmelerine imkan veriyor. 

Google tarafından yapılan açıklamlara nazaran bu küçük lakin tesirli özelliği çakışmadan kullanabilmek için geliştiricilerin, uygulama yazdıkları programda bulunan 'DrawerLayout'u güncellemeleri gerekiyor. Google'a nazaran güncellemeden sonra geliştiriciler rastgele bir sorunla karşılaşmayacaklar.

Edinilen bilgilere nazaran Google, Android Q'unun beşinci betasını birkaç hafta içerisinde kullanıcılarına sunacak. İşletim sisteminin tam sürümünün ne vakit çıkacağı ise şimdilik bilinmiyor.