Apple, Bir Kişinin Öldüğü  Yangın Yüzünden Mahkemeye Verildi

Apple, Bir Kişinin Öldüğü Yangın Yüzünden Mahkemeye Verildi

Bradley Ireland, Birleşik Devletler'de gerçekleşen olayda iPad’den kaynaklandığı argüman edilen bir yangında hayatını kaybetmişti. Merhumun eşi Julia Ireland, bu yılın başında Apple aleyhine bir dava açmıştı. Davada, yangının “söz konusu tabletteki bir kusurdan, bilhassa de tabletin bataryasını etkileyen bir kusurdan” kaynaklandığı sav edilmişti. 

Şimdi de bir Sendika İdaresi ile Greater New York Ortak Sigorta Şirketi isimli kurumlar, Apple aleyhinde emsal bir suçlama ile mahkemeye başvurdu. İkili, teknoloji devinin “anlamsız halde tehlikeli ve inançsız bir eseri, uygun ikazlar olmadan ve/veya dizaynındaki kusuru bilmelerine karşın bilerek ve isteyerek satışa sundukları” gerekçesiyle mahkemeye verdi. 

Apple, Bir Kişinin Öldüğü  Yangın Yüzünden Mahkemeye Verildi

İki firma artık Apple’dan bu yangın nedeniyle ortaya çıkan bütün ziyanı karşılamasını istiyor. Sav makamına nazaran Apple, lityum iyon bataryaların ve bu bataryaların elektronik aygıtlarda kullanımının risklerini bilmek zorunda.

Sigorta firması, yapmış oldukları bütün harcamaların Apple tarafından kendilerine ödenmesini istiyor. Ayrıyeten tez makamı, Apple’dan faiz, avukatlık fiyatı ve dava masraflarını karşılamasını da istiyor. 

Geçmişteki Apple davalarında da olduğu üzere firma sessizliğini koruyor. Bu davadan bir daha haber çıkıp çıkmayacağı ise belirsizliğini koruyor.