Apple, Gizliliği ve Güvenliği Artırmaya Çalışıyor

Apple, Gizliliği ve Güvenliği Artırmaya Çalışıyor

Teknoloji şirketleri güvenlik ve saklılık meseleleriyle boğuşuyor. Bir söylentiye nazaran Apple, gelecek haftadan itibaren çocuk uygulamalarında üçüncü parti takibini kısıtlayacak. Şirket, değişikliği şimdi yayınlamamasına karşın, bir kaynaktan Wall Street Journal’a gelen bilgiye göre Apple’ın konuyla ilgili çalışmalara başladığını söyledi. 

Apple, Gizliliği ve Güvenliği Artırmaya Çalışıyor

Kaynağa nazaran Apple, Dünya Çapındaki Geliştiriciler Konferansı’nda çocuklar için kapalılığı artırma çalışmalarını duyuracak. Facebook ve Google, kendi konferanslarında kapalılığı müdafaa teşebbüslerini başlattığını duyurdu. Bunun üzerine Apple’ın gizliliği artırma teşebbüsünü duyurması aslında şaşırtan görünmüyor. 

Wall Street Journal’ın söylediğine nazaran, birçok iPhone gizlilik sorunu üçüncü parti uygulamaların hassas bilgileri paylaşmasıyla ortaya çıkıyor. Çocuklar kategorisindeki birtakım uygulamalar bile kullanıcıların bilgilerini paylaşmakla suçlanıyor. Apple, App Store’dan bir uygulamayı kaldırmanın en büyük ikinci sebebinin zımnilik tasaları olduğunu söylüyor.