Apple'ın Duyurmadığı 9 Mükemmel iOS 13 Özelliği

Apple’ın Duyurmadığı 9 Mükemmel iOS 13 Özelliği

Yeni iPhone’larla bir arada 2019’un sonbahar aylarında yayınlanması beklenen iOS 13 işletim sistemi, Apple ekosistemine büyük yenilikler getirecek. Bu yeniliklerden sistem geneli karanlık mod, yeni Memoji kişiselleştirmeleri, yine tasarlanan Fotoğraflar uygulaması üzere kısımları duyuran Apple, her iOS tanıtımında olduğu üzere kimi özelliklerden hiç bahsetmedi.

Apple’ın değinmediği özellikler ise iOS kullanıcılarının yıllardır görmek istedikleri kimi şeyleri barındırıyor.

1. Yenilenen ses denetimi:

Apple'ın Duyurmadığı 9 Mükemmel iOS 13 Özelliği

iPhone’larda ses arttırmak yahut azaltmak istediğinizde aygıtın sol tarafında bulunan ses butonlarını kullanmanız gerekiyor. Bu butonlara bastığınızda ise aygıtın ekranı açık durumda iken ekran büyük bir ses denetim paneliyle kaplanıyor ve bu denetim paneli 3 saniye boyunca ekrandan kaybolmuyor.

iOS 13 işletim sistemiyle birlikte bu klasikleşmiş ses denetimi tarih oluyor ve kullanıcılar rahat bir nefes alıyor çünkü yenilenmiş ses denetim paneli ekranın sol tarafında ufak bir halde beliriyor.

2. Kontrol Merkezi iyileştirmeleri:

Apple'ın Duyurmadığı 9 Mükemmel iOS 13 Özelliği

Ekranın altından parmağınızı üste gerçek sürüklediğinizde açılan Kontrol Merkezi ile aygıtınızın birçok özelliğini denetim edebiliyorsunuz. Yeni işletim sistemi sürümüyle bir arada Wi-Fi ve Bluetooth ayarları artık çok daha fonksiyonel hâle geliyor.

3. 3D Touch özelliği yerine Quick Touch geliyor:

Apple'ın Duyurmadığı 9 Mükemmel iOS 13 Özelliği

Bu yıl tanıtılacak olan yeni iPhone XR ve Xs modellerinde 3D Touch özelliği bulunmayacak. Bunun yerine bu aygıtlar Quick Touch isimli yeni bir menüyü üzerlerinde barındıracaklar. Kullanıcıların simgelere uzun basmaları ile Quick Touch faal olacak ve kullanıcıya uygulamaya özelleştirilmiş birtakım seçenekleri sunacak. iOS 13’ü destekleyen tüm iPad’ler de iOS 13 ile bir arada Quick Touch’a sahip olacaklar.

4. Boyutu ayarlanabilen el yazısı penceresi:

iOS 13 ile birlikte iOS işletim sisteminin klavyesi de güncelleniyor. El yazısıyla yazı yazmak isteyen kullanıcılar artık bu pencerenin boyutunu ayarlayabilecekler.

5. Daha sağlıklı batarya şarjı

Apple'ın Duyurmadığı 9 Mükemmel iOS 13 Özelliği

iPhone’larda da kullanılan lityum-iyon bataryaları %100’e kadar şarj etmek bu bataryaların çok daha kısa müddet dayanmasına sebep oluyor. iOS 13 ile Ayarlar > Pil kısmına Pil Şarjını Optimize Et seçeneği ekleniyor. Bu seçenek etkin iken aygıtınızı şarja taktığınızda iPhone’unuz %80’e kadar şarj olacak ve elektrik kesilecek. Bu sayede aygıtınızın bataryasının kullanım ömrü artacak.

6. iMessage ve FaceTime için çift SIM takviyesi:

iOS platformunda yalnızca aygıtınızda tarifli olan SIM kartınızla iMessage ve FaceTime özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Yeni işletim sistemi sürümüyle iki adet SIM kartı bulunan kullanıcılar artık SIM kartlarına özel FaceTime ve iMessage kullanabilecekler.

7. App Store ile uygulama silmek:

Apple'ın Duyurmadığı 9 Mükemmel iOS 13 Özelliği

Hâlihazırda ana menüde üzerlerine basılı tutarak silebildiğiniz uygulamaları artık direkt olarak App Store üzerinde yüklü uygulamalar sekmesinden silebileceksiniz. Silmek istediğini uygulamayı sola kaydırmanız ve Sil butonuna basmanız bunu gerçekleştirmek için kâfi.

8. Fotoğraflarda perspektif ayarı:

Açısını düzgün oturtamadığınız ve bu sebeple yamuk çıkan fotoğraflarda artık perspektif ayarı yapabilecek ve fotoğraflarınız kusursuz hâle getirebileceksiniz. Bu süreç için artık 3. Parti bir uygulamaya muhtaçlık kalmayacak.

9. AirDrop için yeni usul:

Apple'ın Duyurmadığı 9 Mükemmel iOS 13 Özelliği

iOS 12’de birisine AirDrop ile evrak göndermek istediğinizde paylaş butonuna tıklayıp kişinin üzerine tıklamanız kâfi idi. iOS 13’te ise paylaş butonundan sonra AirDrop butonuna ve akabinde belgeyi göndermek istediğiniz kişinin üzerine tıklamanız gerekiyor.

Apple'ın Duyurmadığı 9 Mükemmel iOS 13 Özelliği

Yukarıda bulunan her bir özellik, iOS 13 işletim sisteminde bulunacak. Bilhassa ses denetim panelinin iOS kullanıcılarının neredeyse hepsini memnun etmesi bekleniyor. Yeni işletim sistemi yayınlandığında bunu nasıl edineceğinizi tekrar sizlerle paylaşıyor olacağız.