Azğında Elektronik Sigara Patlayan Gencin Çenesi Kırıldı

Azğında Elektronik Sigara Patlayan Gencin Çenesi Kırıldı

Elektronik sigaraların hayatımıza girmesiyle birlikte bu eserlerin güvenliği pek çok alanda da tartışma konusu oldu. Eserlerin şimdi çok yeni olmaları ve uzun periyotlu tesirlerinin bilinmeyişi, sıhhat açısından risklerinin neler olduğunun anlaşılmasını zorlaştırıyor. Likitlerde kullanılan tatlandırıcı aromalar da daima tartışılıyor. Fakat elektronik sigaranın gündeme gelmesine neden olan durum bu sefer büsbütün farklı.

Haberimizin ayrıntılarına geçmeden evvel bir açıklama yapmak gerekiyor. Elektronik sigaralar Lityum iyon pillerinden güç alırlar. Bu piller elektronik sigaraların yanı sıra, dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon üzere elektronik aygıtlarda da kullanılmalarıyla bilinirler. Bu pillerin yapısı hem şarj edilebilirlik hem de uzun ömürleri nedeniyle pek çok alanda kullanım avantajı sağlar. Fakat bununla birlikte birtakım riskler de içerirler. Yüksek sıcaklık, sıvı teması, pillerin dış kısımlarında bulunan kaplamaların soyulması üzere durumlar, bu pillerin tutuşup, patlamalarına neden olabilir. Bu yüzden kullandığınız bir aygıtta (elektronik sigara olması kaide değil) lityum iyon pil kullanılıyorsa, bu pilin tutuşma yahut patlama mümkünlüğü vardır. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken birtakım durumlar var. Bu durumlara kısaca değinmek gerekirse;

  • Özellikle pillerin sağlam bir formda korunduğundan emin olmanız gerekiyor. Pillerin kaplamalarında hasar varsa bu kaplamayı değiştirmeli ya da yeni bir pil almalısınız.
  • Lityum iyon pilleri direkt güneş ışığına maruz bırakmak, bu pillerin dış etkenler nedeniyle ısınmasına neden olacaktır. Bu ısınma, patlamaya yol açabilir.
  • Kullanıma bağlı olarak pillerin ısınması da patlamaya yol açabilir. Elektronik sigara, dizüstü bilgisayar ya da bu tip pilleri içeren rastgele bir eser kullanıyorsanız uzun periyodik kullanımların pillerin ısınmasına neden olacağını unutmamalısınız. 
  • Lityum iyon piller için kritik kıymete sahip olan bir öteki durumda sıvı teması yahut bir biçimde ıslanma, nemlenme. Pillerin her ne sebepten olursa olsun ıslanmaması gerekiyor. Şayet pilin hami kaplamasının iç kısmında ıslaklık, nemlilik üzere bir durum gördüyseniz, duruma müdahele etmek değerlidir. Bu türlü bir durumda pili değiştirmek ya da bu piller için üretilmiş olan PVC kaplamaları yenilemek yeterli bir tercih olacaktır. 

Azğında Elektronik Sigara Patlayan Gencin Çenesi Kırıldı

Amerika'nın Utah eyaletinde yaşanan bir olayda ise 17 yaşındaki bir gencin ağzında elektronik sigara patladı. Patlamanın şiddeti çocuğun çenesini kırmaya, dişlerini dökmeye ve bahtsız gencin ağzında geniş yaraların açılmasına neden oldu. Eletronik sigarası ağzında patlayan genç, yaklaşık 2 saat sonra sıhhat merkezine geldi. Salt Lake City Çocuk Hastanesi'nde şanssız gence birinci müdaheleyi yapan Doktor Katie Russell, yaşanan olayın boyutlarını “Bu genci gördüğümde, bir elektronik sigaranın neler yapabileceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Çenenizi kırmak için çok fazla güç gerekiyor.” diyerek gözler önüne serdi.

Azğında Elektronik Sigara Patlayan Gencin Çenesi Kırıldı

Yapılan müdahelelerle ilgili de açıklamalarda bulunan Russell, diş yuvalarının ziyadesiyle tahriş olduğunu tespit ettikleri için kimi dişleri de çektiklerini, kırılan çenesini sabitlemek içinse diş etlerinin altına bir plak yerleştirdiklerini söyledi. Bahtsız gencin çenesinin düzelmesinin 6 haftayı bulabileceğini söyleyen Russel, çenenin şimdilik kapanmadığını lakin bu durumun olağan olduğunu, kalıcı bir hasar beklemediklerini söyledi.