Bilim İnsanları A Kan Grubunu, 0'a Dönüştürdüler

Bilim İnsanları A Kan Grubunu, 0’a Dönüştürdüler

Kan muhtaçlığı, yalnızca ülkemizin değil bütün ülkelerin bir sorunu. Dünya genelinde yıllık 55 milyon litre kan bağışlansa da bu ölçü tam manasıyla muhtaçlığı karşılamıyor. Aslına bakarsak yapılan araştırmalar, 80 kiloluk bir kişinin bedeninde ortalama olarak 6 litre kan bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu da 55 millyon litre kanın en azından gereksinim durumunda kâfi olabileceğini düşündürüyor lakin ne yazıkki bu düşüne hakikat değil. Bunun nedeni kan kümelerinin dünya genelinde yayılışının birebir oranda olmaması. Örneğin; dünyada en çok 0 Rh müspet kümesine sahip olan insanın yaşadığı biliniyor. Daha istatiksel bir açıklamayla, yaşayan her 100 insanın 40'ı 0 Rh müspet kan kümesine sahip. Her 200 bireyden yalnızca 1 tanesi ise AB Rh negatif kan kümesine sahip. 

Bilim insanı da bu farklılıklardan ötürü ortaya çıkan muhtaçlığı gidermek için nasıl bir süreç yapılabileceği, kan küme tiplerini değiştirmenin nasıl mümkün olabileceğine dair bir çalışma yaptılar. Kanada'da bulunan British Columbia Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, A kan kümesini, 0 kan kümesine dönüştürebilen yeni bir prosedür keşfettiler. 

Bilim İnsanları A Kan Grubunu, 0'a Dönüştürdüler

0 kan kümesi, tipine bakılmaksızın müspet kana sahip olan tüm insanlara verilebiliyor. Dünya genelinde de geniş bir yayılım gösterdiği için 0 kan kümesine, üniversal kan kümesi deniyor. Kan kümelerinin ayrılmasını sağlayan antijen tiplerini bulundurmadığı için 0 kan kümesi, insanların pek birçoklarına nakil edilebiliyor. Bu nakil sonrasında beden, eksik olan antijenleri üreterek hayatın olağan bir halde devam etmesini sağlıyor. Lakin B kan kümesine sahip olan bir beşere A kan kümesi nakli yapılırsa, bu durumun ölümcül sonuçları olabiliyor. Bunun nedeni beden, kendisine ilişkin olmayan kan kümesinde bulunan proteinleri düşman olarak görüyor ve bu proteinlere karşı savaş açıyor. 

Araştırmacı Peter Rahfeld, kan kümelerinin birbirlerine çevrilebilmesi için birtakım enzimlerin kullanılabileceğini öne sürdü. Yapılan çalışmaların sonucunda A kan kümesi, 0 kan kümesine dönüştürüldü. Bu dönüşüm sırasında insanların bağırsaklarında bulunan bir bakteriyel enzim kullanıldı. Bu enzimler A kan kümesinin proteinlerini ayırabiliyordu. A tipi kana enjekte edilen enzimler, beklenen sonuca ulaştırdı. A proteinlerini ayırmayı başaran enzimler, temel manada 0 kan kümesinin oluşmasını sağlamışlardı.

Yapılan bu keşif ile birlikte, dünya genelinde kan gereksiniminin karşılanabilmesi için bu yönetmin kullanılabileceğini ispatlamış oldu. Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rahfeld, çalışmaların süreceğini fakat bu yolun kullanılması için hala uzunca bir müddetin gerektiğini tabir etti. Bu usulün yaygın bir biçimde kullanılması, önümüzdeki devirlerde, kan yetersizliğinden kaynaklanan ölümlerin önüne geçilmesine imkan verebilir.