Bu Sene Çamlıca TV Kulesi'nin Test Çalışmalarına Başlanacak

Bu Sene Çamlıca TV Kulesi’nin Test Çalışmalarına Başlanacak

Şu an imal basamağında bulunan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi şantiyesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, projenin tamamlanmasında sona yaklaşıldığını söz ederken, Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nin radyo ve TV yayıncılığı için değerli bir atılım olduğunu söyledi.

Bu Sene Çamlıca TV Kulesi'nin Test Çalışmalarına Başlanacak

Turhan, radyo ve televizyonlarla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bilişim çağında hala toplumun tüm kısımlarına ulaşan en faal irtibat araçları… Bu bağlantı araçları, teknolojik gelişmeler sonucu değerli değişimler geçirdi. Çamlıca Kulesi ise bu noktada büyük değere sahip bir proje. Çamlıca TV Kulesi’yle burada bulunan öncelikli olarak radyo vericileri olmak üzere vakit içinde televizyon vericileri de dahil büyük bir kısmı kaldırılarak tek bir kule üzerinde toplanacak. Bunun da ötesinde bu kule, 369 metre yapısal yüksekliği ile işlev açısından yeni bir TV ve radyo kulesi olmaktan öte İstanbul için de simge bir yapı niteliği taşıyacak. Seyir katlarını ve restoranları da hizmete girdiğinde her yıl ortalama 4,5 milyon bireye hizmet verecek. Amacımız ise bu yıl sonunda Çamlıca TV Kulesi'nde test çalışmalarına başlamak. 2020 yılının başından birinci çeyreğine kadar Çamlıca Tepesi'ndeki manzara kirliliği oluşturan antenlerin değerli bir kısmı etap etap temizlenecektir.”

Cahit Turhan, dünyanın en büyük projelerinden beş adedini İstanbul’da yaptıklarını lisana getirdi ve Çamlıca TV Kulesi’nin İstanbul’a, ülkeye ve vatandaşlara iyi olmasını dilediğini söyledi.