Çekişme Düzeyini Yeni Bir Boyuta Taşıyan Tür: Auto Battle

Çekişme Düzeyini Yeni Bir Boyuta Taşıyan Tür: Auto Battle

Auto Battle, son vakitlerde çok ilgi gören bir oyun çeşidi. Tıbbın bu kadar ilgi çekmesi şaşırtan değil zira bu çeşidi yansıtan oyunlar, oyunculara Hearthstone üzere kart oyunlarıyla StarCraft üzere strateji oyunları ortasında bir tecrübe sunuyor. Auto Battle oyunlar, oyun yapısı manasında her ne kadar birbirlerine benzeseler de ayrıldıkları kimi noktalar var. Biz de bu yazımızda aslında bir Dota 2 modu olan Auto Chess, League of Legends tabanlı Teamfight Tactics ve Dota Underlords oyunlarının ortalarındaki farklara yakından bakacağız.

Dota 2: Auto Chess

Çekişme Düzeyini Yeni Bir Boyuta Taşıyan Tür: Auto Battle

Auto Chess her ne kadar birinci Auto Battle oyun olmasa da çeşidin bugünkü popülerliğine ulaşmasında birinci basamaklardan biri diyebiliriz. Son haftalarda piyasaya sürülen öbür Auto Battle oyunlarla ortasındaki farklar, çoğunlukla oyunların geç safhalarında ortaya çıkıyor. Öteki oyunlarda emrinizde olan birlikleri yükseltmek, oyunun en kıymetli faktörlerinden biriyken Auto Chess, oyun boyunca dikkatli planlar yaparak bu planlara bağlı kalmanızı gerektiren bir yapıya sahip.

Oyun, bir yandan maç devam ederken daha küçük ve ayrıntılı ayarlamalar yapmanıza imkan sağlarken diğer yandan sunduğu bu oynanış hasebiyle daha uzun süren oyunlara sahne oluyor. Auto Chess, oyun boyunca yavaşça bir ordu kurdurmak yerine erken safhalardaki askerleri sırf hayatta kalmak için kullandırıp sonrasında daha yeterli kartlar çekmeyi bekleten bir oyun. Bu türlü olunca da oynanışın asıl keyifli hâle geldiği yerler, oyunun geç safhalarında karşımıza çıkıyor. Oyunun erken safhalarıysa öteki oyunlara nazaran daha hareketsiz.

Dota Underlords

Çekişme Düzeyini Yeni Bir Boyuta Taşıyan Tür: Auto Battle

Dota Underlords, Valve’ın kendi geliştirerek Dota 2 modu olan Auto Chess’e rakip olarak sunduğu bir oyun. Oyun, genel manada Auto Chess’le benzeri bir oynanışa ve emsal birliklere sahip. Birtakım birlikler farklı olsa da oyunlar ortasındaki asıl fark, oyundaki eşyaların kullanım şekli.

Diğer oyunlarda oyuncuya verilen eşyalar, külliyen rastgeleyken Underlords, oyuncuya verilecek eşyaların çeşidini belirleme bahtı sunuyor. Oyuncu her PVE çeşitte farklı eşyalar ya da muhakkak birliklerin gücünü arttıran ekip bonusları ortasından seçim yapıyor. Bu yüzden Underlords, büyük ölçüde geleceği düşünmeye odaklı bir oyun.

Teamfight Tactics

Çekişme Düzeyini Yeni Bir Boyuta Taşıyan Tür: Auto Battle

Teamfight Tactis, başka Auto Battle oyunlara oranla çok daha süratli ilerleyen bir oyun. Oyunda uğraşlar nadiren 40 dakika sürüyor. Bunun sebebi, bir tıp kaybettiğiniz vakit aldığınız ziyan cezasının öteki oyunlardan çok daha fazla olması. Oyun süratli bir yapıya sahip olduğu için geç safhalarda yapılan ayarlamalar çok daha az. Yaptığınız tek bir kusur sonucu oyunu kaybetme bahtınız yüksek derecede artıyor.

Aynı vakitte savaş alanında bulundurduğunuz birlikler, tıpkı sınıfa dâhil olduğu vakit oyuncunun aldığı pasif bonuslar da bu oyunda öteki oyunlara nazaran yüksek. Şampiyonlar, özel yeteneklerini başka oyunlara nazaran çok daha sık kullanıyor. Bu üzere sebeplerden ötürü tekli birlikler, başka oyunlara nazaran çok daha fazla tesire sahip. Birlikleri yanlışsız konumlara yerleştirmek de maçların sonuçlarını büyük ölçüde etkiliyor. Hatta bir şampiyonu bir ya da iki kare yana kaydırmak bile kaybedeceğinizden emin olduğunuz bir oyunu kazanmanıza sebep olabiliyor.

Auto Battle türündeki oyunları karşılaştırdığımız yazımızın sonuna geldik. Karşılaştırmayı bir sonuca bağlamak gerekirse süratli yapılı oyunları sevenler, Teamfight Tactics; işini bahta bırakıp ayrıntılı planlar yapmayı sevenler, Dota 2 Auto Chess; işini bahta bırakmadan kendi kararlarıyla bahtını belirlemeyi sevenler de Dota Underlords oyununa göz atabilirler.