DeepNude Benzeri Uygulamalar, GitHub Üzerinde Yasaklandı

DeepNude Benzeri Uygulamalar, GitHub Üzerinde Yasaklandı

GitHub, yapay zekayı kullanarak düzmece çıplak fotoğraflar oluşturabilen DeepNude uygulamasının kodlarını yasakladı. Geçtiğimiz ay içerisindeki kaynağımız olan Motherboard, Microsoft'un sahip olduğu yazılım geliştirme platformunun, DeepNude gibisi projelere müsamahayla yaklaşmayacağını bildirdi. Motherboard'a açıklama yapan GitHub, sitede bulunan kodların, siyasetlerinde bulunan 'müstehcen içerik' kuralına uymadığını ve depolarından kaldırıldığını bildirdi.

Yapay zeka teknolojisiyle birlikte bayanların çıplak fotoğraflarını onların isteğini almadan oluşturan DeepNude, aslında fiyatlı bir uygulamaydı. Uygulamanın geliştirici grubu, Motherboard'un haberinde bulunan “uygulamanın berbata kullanılma ihtimali çok yüksek” ifadesinden sonra uygulamayı kaldırdı. Tekrar de internet üzerinde birçok misal uygulamayı bulmak mümkün.

DeepNude Benzeri Uygulamalar, GitHub Üzerinde Yasaklandı

DeepNude uygulamasının kaldırılmasının akabinde geliştiriciler, farklı bir yolu izledi. DeepNude'un değişik bir prosedürle birlikte yapay zeka sorunlarını çözdüğünü belirten geliştiriciler, uygulamanın kodlarının araştırmacılar, geliştiriciler ve moda, sinema ve görsel efekt alanlarında çalışanlar için büyük kolaylık sağlayacağını düşündü. Geliştirici takım, bu savın akabinde uygulamanın algoritmalarını GitHub üzerine yükledi.

GitHub'ın kılavuzunda “Pornografik olmayan cinsel içerikler projenizin bir modülü olabilir ya da eğitim ve sanatsal maksatlı olarak gösterilebilir lakin müstehcen içeriklerin platformda bulundurulması yasaktır” ifadesi yer alıyor. DeepNude üzere uygulamaların neden tehdit oluşturduğuna dair geçtiğimiz devirde biz de önemli ihtarlarda bulunmuştuk.

DeepNude Benzeri Uygulamalar, GitHub Üzerinde Yasaklandı

DeepNude'un bu kadar reaksiyon almasının gerisinde bir sebep bulunuyor. Çıplak fotoğraflar, DeepNude çıktığı vakit tanıştığımız bir şey değil. Bundan daha evvel Photoshop ya da gibisi programlarla da benzeri süreçler gerçekleştirilebiliyordu. DeepNude'un bu kadar reaksiyon almasının ardındaki asıl sebep, dijital görsel tasarım ya da Photoshop'a dair hiçbir bilgisi olmayanların dahi tek bir tıkla istediği kişiyi çıplak hale getirebilmesinden kaynaklanıyor. Tüm bunların yanı sıra fotoğrafların nispeten gerçekçi oluşu da reaksiyonun boyutunu artırıyor.

Bu yasakların hiçbiri DeepNude üslubu uygulamaların internet üzerinden kaldırılmasını sağlamayacak olsa da GitHub'ın bu yasağıyla birlikte algoritmalara ulaşımın daha sıkıntı bir hal alacağı düşünülüyor.