Dünyanın En Pahalı Şehirleri Belli Oldu

Dünyanın En Pahalı Şehirleri Belli Oldu

İnsan kaynakları idare danışmanlığı firması Mercer, bu yıl 25. kere “Yaşam Maliyeti Araştırması” çalışması yaptı. Araştırmada 5 kıtadan toplam 209 kent ele alındı. Kentlerde yaşayan insanların konut, ulaşım, besin, giyecek, konut eşyaları ve cümbüş üzere 200’den fazla öge için ödeyecekleri fiyatlar karşılaştırıldı. 

Araştırmada New York, 100 puanla referans kent olarak alındı. Araştırmada dünyadaki politik ve ekonomik dalgalanmalar, döviz fiyatlarındaki değişim, enflasyon üzere kıymetler de dikkate alınıyor.

Dünyanın En Pahalı Şehirleri Belli Oldu

Listenin tepesinde bir defa daha Hong Kong yer almayı başardı. Tepedeki yerini koruyan kentin peşinden sırasıyla Tokyo, Singapur, Seul ve Zürih geldi. En ucuz kent ise Tunus oldu. Peşinden ise Taşkent ve Karaçi geldi.

İstanbul, listede 163. sıradan 154. sıraya yükseldi. ABD’nin en değerli kenti, 9. sırayı alan New York oldu. Güney Amerika’nın en değerli kenti, Uruguay’ın Montevideo isimli kenti olurken, Zürih de Avrupa’nın tepesinde yer aldı. Ortadoğu’da tepeyi Tel Aviv aldı. Çad’ın N’Djamena isimli kenti, listenin 11. sırasında yer alarak Afrika’nın doruğunda yer aldı.