Fortnite, Bir YouTuber'a Ait Olan Dans Figürünü Kullandı

Fortnite, Bir YouTuber’a Ait Olan Dans Figürünü Kullandı

Oyun dalı, son bir kaç yıldır bilhassa hayatta kalma oyunlarının tesirinde diyebiliriz. 2017 yılında piyasaya sürülen ve PUBG olarak da bilinen PlayerUnknown's Battlegrounds'ın akabinde geliştiriciler, çok sayıda hayatta kalma oyununu piyasaya sürdüler. Bilhassa de Fortnite ve Apex Legends, bu oyunların önde gelenlerindendi. Bilhassa Fornite, biraz daha hareketli ve animasyonların daha fazla olduğu bir oyun olarak karşımıza çıkmıştı. Bilhassa de dans efektlerinin beğenilmesi, bu özelliğin daha sonradan PUBG'ye eklenmesine de neden oldu.

Getirilecek olan yenilikleri duyuran Fortnite yetkilileri, yeni dans çeşitlerini de paylaştılar. Bu paylaşımların akabinde 4.5 milyon takipçisi olan YouTuber Jack Douglass'ın takipçileri, Twitch'te de ünlü olan yayıncıyı bildiri yağmuruna tuttular. Bu iletilerin nedeni, Jack Douglass'ın bir dans hareketinin Fortnite'ta satışa çıkmasıydı. Jack Douglass bu hareketi birinci olarak 2 yıl evvel yapmıştı. Durumu takipçileri sayesinde fark eden Douglass, bahisle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Fortnite geliştiricilerinin kendisine rastgele bir bilgi vermediğini tabir eden Douglass, benzerliklerin bir tesadüften öte olduğunu, bunun göz gerisi edilemeyeceğini tabir etti. İşte o dans figürü;

Fortnite, Bir YouTuber'a Ait Olan Dans Figürünü Kullandı

Douglass yaşanan bu olayları bir de görüntü paylaşarak takipçileriyle paylaştı. İşte o görüntü;

Aslına bakacak olursak Fortnite, bu durumu birinci sefer yapmıyordu. Şirket, geçtiğimiz periyotlarda de bu hususla ilgili olarak davalık olmuştu. Rapçi 2 Milly, Amerikalı aktör Alfonso Ribeiro ve Backpack Kid lakaplı Russell Horning'de misal durumlar nedeniyle Fortnite ile mahkemelik olmuşlardı. O devirlerde de ilgililer, Fortnite'ın kendileriyle hiç bir biçimde irtibata geçmediklerini, kendilerinin bu durumdan haberdar olmadıklarını açıklamışlardı.

Douglass ise bu mevzuda mahkemeye başvurmayı düşünmüyor. Douglass, mahkemede hesaplaşmak yerine bu dansa kendisini anlatan bir ismin verilmesini ve ufak bir de kar hissesi almak istiyor. Bu dansın 50 dolarlık alımlarından yalnızca 5 dolarına sahip olmak istediğini söyleyen Douglass, Fortnite oyuncularının 'realjacksfilms' kodunu oyunda kullanarak kendisine takviye olabileceklerini söyledi.