Glukozaminin Kalbe de Faydalı Olduğu Ortaya Çıktı

Glukozaminin Kalbe de Faydalı Olduğu Ortaya Çıktı

Kemik ve eklem ağrılarının tedavisi için kullanılan pek çok ilaç var ve bu ilaçların bir kısmında da etken unsur olarak glukozamin bulunuyor. Bu değerli dayanak hususunun bedenin öteki kısımları üzerinde de tesirleri bulunuyor.

Yapılan araştırmalarda hususun kalp sıhhatine da yeterli geldiği ortaya çıktı. Hatta araştırmacılara nazaran glukozaminin kalbe olan yararı, kemiklere ve eklemlere olan yararından daha yüksek.

Glukozaminin Kalbe de Faydalı Olduğu Ortaya Çıktı

Salı günü yayımlanan araştırma, glukozamin alan yetişkinlerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin yüzde 15 daha az olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma için Birleşik Krallık Biyobankası’nda bulunan 466.039 hastanın 7 yıllık devirdeki bilgileri kullanıldı.

Araştırmanın ayrıntıları ise glukozaminin kalp sıhhatine tesirlerini daha ayrıntılı olarak gösterdi. Buna nazaran bu maddeyi kullanan şahısların kardiyovasküler hastalıklar sebebiyle vefat riski %22 daha az oluyor. Ayrıyeten bu şahısların koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskleri de %18 daha az. Son olarak da glukozamin kullanıcılarının kalp krizi geçirme tehlikesi %9 daha düşük olarak belirlendi.

Bunlar, araştırmacılar demografikleri belirleyip yaş, cinsiyet, ırk, sigara kullanımı, unsur kullanımı üzere etmenleri araştırmadan çıkardıktan sonra ortaya çıkan sayılar. Birtakım kümelerde bu tesirler çok daha bariz olabiliyor. Örneğin sigara kullanan şahısların koroner rahatsızlıklara yakalanma ihtimali %37 daha düşük oluyor.

Glukozaminin Kalbe de Faydalı Olduğu Ortaya Çıktı

Glukozamin genel olarak iltihap aykırısı özellikleri bulunan bir husus olarak göze çarpıyor. Haliyle kalp ve damar sıhhatine yararları var lakin tek iltihap tersi husus değil. Glukozamini öne çıkaran bir öteki özelliği ise düşük karbonhidratlı diyetleri taklit edecek biçimde glikozu azaltıp amino asitleri arttırması olarak görülüyor.

İşin değişik yanı ise glukozaminin kemik ve eklem hastalıklarına tesirlerini inceleyen çalışmalara nazaran hastaların bir kısmının bu hususta glukozaminden hiç yarar görmemiş olması. Yani glukozamin, kalp sıhhati üzerinde kemik ve eklemlerden daha fazla olumlu tesire sahip olabilir.