Google, iPhone’ları Bozacak Bir iMessage Hatası Buldu

Google, iPhone’ları Bozacak Bir iMessage Hatası Buldu

Google, Apple’ın anlık iletileşme servisi olan iMessage’ın bir hatasını keşfetti. Google’ın Project Zero araştırmacısı Natalie Silvanovich’in söylediğine nazaran bu kusur, iPhone’u tamamen kullanılamaz hale getirebiliyor. Silvanovich, “Keşfettiğimiz hata Mac’lerde çökmeye ve tekrardan açılmaya neden oluyor ancak durum iPhone’larda böyle değil.  

Google, iPhone’ları Bozacak Bir iMessage Hatası Buldu

IMessage'da atılan bu bildiri, Springboard’ın içinde var olduğu için, eğer iPhone’da bu iletisi alırsanız Springboard art arda çökmesine ve tekrar başlamasına neden oluyor. Bu arka arda çöküşler de UI’nin görüntülenmesine ve telefonun girişleri yanıtlamasına mani oluyor. Telefona hard reset atarak bu durumu düzeltebiliyorsunuz lakin kilidi açtığınız vakit telefon kullanılamaz hale geliyor. Olaydan büsbütün kurtulmanın tek yolu, sistemi tekrar yüklemek. Bu da bütün bilgilerinizin silinmesine neden oluyor. 

İyi haber şu: Sorun iOS 12.3’te çözülmüş durumda. Eğer iOS 12.3 yahut daha üst bir sürüme sahipseniz, bu sıkıntıyla müsabakanız pek mümkün görünmüyor. Şayet uzun müddettir güncelleme yapmadıysanız, güncellemeleri denetim etmek için şu an en uygun vakit olabilir.