Güney Kutbu Buzulların Erime Hızı Büyük Artış Gösterdi

Güney Kutbu Buzulların Erime Hızı Büyük Artış Gösterdi

Arktik denizindeki buzulların yok oluşu, 1990'ların sonundan bu yana sürat kaybetmeden devam ediyordu. Bunun yanı sıra Güney Kutbu'nda işler tam zıt istikamette ilerleyerek buzullarda artış gözlemleniyordu lakin Güney Kutbu'nda da buzul erimeleri gözlemlenmeye başladı.

Güney kutbundaki buzul katmanı 2014 yılında tepe noktasına çıkmıştı ve bu tepe noktadan sonra günümüze kadar 2 milyon kilometre kare buzul yok oldu. Bu da 35 yıllık birikimin birkaç yıl içerisinde yok olması manasına geliyor.

Güney Kutbu Buzulların Erime Hızı Büyük Artış Gösterdi

Bu noktada bilim insanları, Antarktik buzullarının erimesinin neden bu kadar kısa sürdüğünü ya da erimenin neden bu kadar süratli geliştiğini kesin olarak açıklayamıyor. Birtakım yardımcı faktörler ortasında 2015 yılının sonlarında gerçekleşen El Nino okyanus ısınmasının olabileceği söyleniyor.

Deniz buzulları, suyun yerini aldığı için karada gerçekleşen buzul erimeleri üzere deniz düzeyinin yükselmesi şu an için kelam konusu değil. Tekrar de bu durumun da dezavantajları bulunuyor: Koyu mavi sular daha açık yüzeylerde kilometre karelerce yer kapladığı için sıcaklık yansıtılmıyor, tersine emiliyor. Dolayısı ile buzulların erimesi, erime suratının artmasına neden oluyor.