Huawei'nin Gövde Gösterisi Yaptığı Sevkiyat Rakamları Sunumu

Huawei’nin Gövde Gösterisi Yaptığı Sevkiyat Rakamları Sunumu

Çinli teknoloji devi Huawei, bir yandan Amerika Birleşik Devletleri'nin aldığı yaptırım kararlarıyla uğraşırken öteki yandan da olağan ticari hayatına devam ediyor. Yeni akıllı telefon modellerini piyasaya süren Huawei, Amerika'nın yaptırım kararlarına karşı adeta güç gösterisi yaptığı son sevkiyat sayılarını açıkladı. 

Çin'in en büyük kenti Şanghay'da düzenlenen Taşınabilir Dünya Konferansı (MWC) etkinliklerinde gösterişli bir sunum yapan Huawei, yalnızca son 85 gün içerisinde 10 milyon Huawei P30 sevkiyatı gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu sevkiyat kıymetleri, Huawei P20'nin 10 milyona ulaşma müddetinden 65 gün daha kısa. Bu da Huawei'nin hala satışlarını tam gaz sürdürdüğünü ortaya koyuyor.

Sunumu yapan Huawei Eser Kümesi Lideri He Gang, 2019 yılının birinci 149 gününde 100 milyon sevkiyatı aştıklarını belirterek, geçtiğimiz yıl bu mühletin 198 gün sürdüğünü söz etti.

Huawei'nin Gövde Gösterisi Yaptığı Sevkiyat Rakamları Sunumu

Huawei'nin açıklamalarına ek olarak bağımsız bir pazar araştırma şirketi olan Gartner, 2019 yılının birinci çeyreğinde global akıllı telefon satışlarında önemli bir düşüş olduğu fakat Huawei'nin bu düşüşten etkilemediği ve Samsung'dan sonra dünyanın en çok akıllı telefon satışı yapan ikinci şirket olduğu açıklanmıştı. Bu sonuçlar yorumlandığı vakit Amerika Birleşik Devletleri'nin almış olduğu yaptırım kararının, potansiyel müşteriler için şimdilik beklenen etkiyi yaratmadığını söylemek mümkün görünüyor.

Huawei, Amerika Birleşik Devletleri'nin aldığı kararın kendilerine maddi açıdan ziyan vereceğıni biliyor. Lakin şirket, ilerleyen devirlerde bu zararın tesirlerinin yok olacağına ve hedeflere kısa müddette ulaşılacağına olan inancını yitirmiyor.