Huawei’nin Kirin 810 İşlemcisi Duyuruldu: İşte Özellikleri

Huawei’nin Kirin 810 İşlemcisi Duyuruldu: İşte Özellikleri

Son periyotta tedarik meseleleri yaşayan Huawei, yeni işlemcisi Kirin 810'u resmi olarak tanıttı. Uzun bir müddettir orta ve orta-üst düzey telefonlarda kullanılan Kirin 710 çiplerinin devamı olan işlemci hakkında bilgiler de paylaşıldı. Yeni çip, amiral gemisi telefon çiplerine benzeri biçimde 7 nm tabanında üretildi ve bu manada bir birinci oldu.

Yeni çipteki ARM Cortex çekirdeklerden biri olan A76, daha büyük boyutlu ve 2.27GHz suratında. Daha küçük boyutlu olan ARM Cortex-A55’ler ise 1.88GHz’e ayarlanmış durumda. Çipsetinin üzerinde ARM Mali-G52 MP6 grafik işlemci ünitesi bulunuyor. Bu GPU, bir evvelki kuşaktan %162 daha performanslı ve Kirin Gaming+ teknolojisini de destekliyor.

Huawei’nin Kirin 810 İşlemcisi Duyuruldu: İşte Özellikleri

Huawei’nin açıklamasına nazaran yeni Kirin 810, Qualcomm Snapdragon 730 8nm işlemciye kıyasla tek çekirdekte %11 ve çoklu çekirdekte de %13 daha yüksek performansa sahip. İşlemci, GFXBench 1080p Manhattan testinde, Adreno 618 GPU’lu Snapdragon 730’dan %44 daha âlâ yenileme suratı sunuyor. GFXBench 1080p T-Rex testinde ise ortadaki fark %15 oluyor.

Huawei’nin yeni NPU’su, Rubik’in Cube Quantitive Stereo Arithmetic Unit (Küp Niceliksel Stereo Aritmetik Birim) teknolojisi üzerine inşa edilen Da Vinci mimarisini kullanıyor. AI benchmarkta 32,380 puan alan işlemci, Snapdragon 855 ve MediaTek Holio P90’ı geride bırakmayı başardı.

Daha gelişmiş bir oyun deneyimi sunacak olan işlemci, GPU geliştirmelerine, GPU yüklenme optimizasyonuna ve HD oyun efekti optimizasyonuna da sahip. Yapay zeka sıklık modülasyon takvim teknolojisi ile yenileme hızı öğrenebilen aygıt, akıcılığı ve art plan uygulamalarını tahminleyebiliyor. GPU serisi optimizasyon teknolojisi ile tekrarlayan yönlendirmeler ve GPU yükü azaltılıyor. Ayrıyeten GPU, CPU ve hafıza ortasındaki bilgi transfer akışı da arttırılıyor. Gaming+ HD oyun özel efekt optimizasyonu da oyunların kalitesini, netliğini, ışık ve karanlık kontrastı üzere özelliklerini arttırıyor. Bu da daha gerçekçi bir oyun tecrübesi sunuyor.

Huawei’nin Kirin 810 İşlemcisi Duyuruldu: İşte Özellikleri

Kirin 810, amiral gemisi düzeyinde imaj sürece kapasitesine ve geliştirilmiş piksel sürece ünitesine sahip. Beyaz istikrar algoritması, RAW görsellerde gürültü azaltma üzere özelliklere sahip.

Kirin 810, sürekli açık çift SIM kart VoLTE dayanağı de sunuyor. Kirin 810, Nova 5 ile birlikte piyasada yer almaya başlayacak ve ilerleyen periyotta öbür telefonlarda da görülecek.