iOS 13'ü Alamayacak Cihazlar Belli Oldu

iOS 13’ü Alamayacak Cihazlar Belli Oldu

iOS 13’ün yaşlanmış Apple aygıtlarına geleceğine dair bir ekip umutlar vardı lakin şirket iOS 13 duyurularında eski aygıtlarını kullanan kullanıcılara makûs haber verdi. Şirket yaptığı duyuruda, fiyatsız olarak dağıtılacak olan iOS 13’ün iPhone 6S ve sonrasındaki aygıtları kapsayacağını söyledi.

iOS 13'ü Alamayacak Cihazlar Belli Oldu

Yani iPhone 5S, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus aygıtlar iOS 12’nin final sürümünde kalacak. Şirketin şu an test basamağında olduğu iOS 12.4 işletim sisteminin son sürümü ya da sürümlerinden bir tanesi olacak. iPhone’lar haricinde iOS 12, iPad’lerin de son işletim sistemi olabilir. Apple, tabletler için yeni işletim sistemi olan iPadOS üzerinde çalışıyor.

Tüm bunlar iPhone 5S, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile iPad Air 2’den eski tabletler, 5.nesil iPad ve iPad küçük 4’ün iOS 13’ün özelliklerinden faydalanamayacağı manasına geliyor. iOS 13 ile birlikte gelen özellikler ortasında ise karanlık mod, iletiler uygulaması için güncellemeler ve Apple’ın kaydırma temelli klavyesi QuickPath bulunuyor.

Ayrıca üstte saydığımız telefon modelleri, Apple’ın bu sene içerisinde iOS 13’ün yanı sıra çıkaracağı watchOS 6’yı da kullanamayacak. Şirket, watchOS 6’nın yalnızca iPhone 6S ve üstündeki aygıtlarla uyumlu olacağını duyurdu.

Apple, iOS 13’ün final sürümünün, uzun bir beta döneminden sonra bu sonbaharda geleceğini söyledi. iOS 13’ün yanı sıra şirketin 2019 iPhone modellerini de bu eylül ayında piyasaya sürmesi bekleniyor.