iPhone (iOS) Güncelleme Nasıl Yapılır?

iPhone (iOS) Güncelleme Nasıl Yapılır?

Teknoloji devi Apple, işletim sistemlerinin yeniliğini her vakit el üstünde tutuyor. İşletim sistemimizi güncellemek ise aygıtımızın performansını artırdığı üzere, bilgilerimizin inançta kalmasını da sağlıyor. Bu doğrultuda akıllı telefonlarımızı en son sürümle güncellemek ziyadesiyle mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Peki iPhone cihazlarımızı en aktüel sürümlerine nasıl yükseltiriz?

1. iPhone ile yazılım güncelleme:

iPhone (iOS) Güncelleme Nasıl Yapılır?

  • Not: Güncelleme esnasında bir şeylerin aykırı gitme ihtimaline rağmen, yakın vakitlerde gerçekleştirilmiş bir iCloud Yedeklemesi’nin bulunduğuna emin olun.

iPhone’ları güncellemenin en kolay yolu, aygıtların içerisindeki imkanlardan faydalanmak. Bunu gerçekleştirmek için Ayarlar > Genel yolunu takip edin ve Yazılım Güncelleme seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladığınız anda, en yeni iOS sürümü, aygıtınızda hâlihazırda yüklü bulunan iOS sürümüyle karşılaştırılacak.

Eğer cihazınızdaki iOS sürümü yayımlanan son sürümden daha eskiyse, karşınıza güncelle ve indir ve yükle seçeneği

OS’un daha yeni bir sürümü yayınlanmış ise karşınıza İndir ve Yükle seçeneği belirecek. Bu seçeneğe tıklayarak iOS işletim sisteminin en yeni versiyonunu iPhone aygıtınız için edinebilirsiniz.

2. iTunes ile yazılım güncelleme:

iPhone (iOS) Güncelleme Nasıl Yapılır?

  • Not: Güncelleme esnasında bir şeylerin karşıt gitme ihtimaline karşı yakın vakitlerde gerçekleştirilmiş bir iTunes Yedeklemesi’nin bulunduğuna emin olun.

Bilgisayarınızda iTunes’u çalıştırın ve aygıtınızı fizikî bir kablo ile bilgisayarınıza bağlayın. Sol üstte beliren aygıt simgesine ve akabinde Güncellemeleri Denetle butonuna tıklayın. Yeni bir iOS sürümü yayınlanmış ise karşınıza çıkacak olan İndir ve Yükle seçeneğini seçin. Şartlar ve Koşullar’ı onayladıktan sonra aygıtınızdan Parola’yı girip aygıtınız için de onay verin.

Yukarıdaki süreçleri tamamladığınızda, iPhone aygıtınız birinci olarak iOS işletim sisteminin yeni sürümünü internet aracılığıyla indirecek ve sonrasında bunu yükleyecektir. Yükleme sürecine başlamadan evvel aygıtınızın pil bedelinin %50’nin üzerinde ve aygıtınızın şarja takılı olduğundan emin olun.

3. En aktüel iOS sürümüne başka kullanıcılardan daha evvel ulaşmak (Apple Beta Software Program):

iPhone (iOS) Güncelleme Nasıl Yapılır?

Apple’ın her yeni işletim sürümünün test etaplarını gerçekleştirdiği “açık beta” programına kaydolmak büsbütün fiyatsız. Ne var ki açık beta programı, yeni özellikleri en erken vakitte deneme imkanını sunmasının yanında birtakım sıkıntıları da beraberinde getirebiliyor. Apple, açık beta programına kayıt olacak olan kullanıcılarını aygıtlarının ziyan görebileceği konusunda uyarıyor.

iPhone (iOS) Güncelleme Nasıl Yapılır?
Apple’ın açık beta programına kayıt olmak için buraya tıklayıp gereken adımları tamamlayabilirsiniz.

Bu programa kayıt olmadan evvel aygıtınızın tam yedeklemesini almayı unutmayın.