iPhone, Yeni Özelliğiyle Sahte Aramaları Engelleyebilecek

iPhone, Yeni Özelliğiyle Sahte Aramaları Engelleyebilecek

Apple'ın bu ayın başlarında WWDC 2019 etkinliğinde duyurduğu yeni yazılımının, bilinmeyen ve spam aramaları engellemesi bekleniyor. Yeni özellik, iPhone’unuzdaki Bireyler, Posta ve İletiler uygulamasında bulunmayan telefon numaralarından gelen aramaları filtrelemek için Siri’yi kullanıyor ve bu sayede sahte aramalar engelleniyor.

Bahsi geçen özellik, varsayılan olarak gelmiyor ve kullanıcıların bu özelliği Ayarlar menüsüne girerek aktifleştirmesi gerekiyor. iOS 13’te Ayarlar menüsünden Telefon seçeneğine girip oradan da 'Bilinmeyen arayanları sessize al' kısmını aktifleştirmek kâfi.

iPhone, Yeni Özelliğiyle Sahte Aramaları Engelleyebilecek

Apple'ın İletiler uygulamasında referans gösterilmeyen Facebook Messenger, Slack yahut WhatsApp üzere üçüncü taraf bir hizmette belirtilen telefon numarası varsa iPhone'unuz bu numaraları algılayarak engellemeyecek. Birebir durum, Apple Mail uygulamasıyla temaslı olmayan hesaplarınızdan birine gönderilen bir e-posta için de geçerli.

Spam davetleri azaltmaya çalışan tek şirket Apple değil. Geçen yıl Google, Pixel 3 için spam aramaları görüntüleyebilen ve onları filtreleyen bir özellik duyurmuştu.