Irak'ta 3.400 Yıllık Saray Bulundu

Irak’ta 3.400 Yıllık Saray Bulundu

Yüksek sıcaklıkların yaşandığı son günlerde, hudut komşumuz olan Irak'ta önemli bir kuraklık yaşanıyor. Bu kuraklık, arkeologların esrarengiz bir imparatorluğu keşfetmesine yol açtı. Musul barajındaki su düzeyinde yaşanan azalma, haklarında çok az bilgiye sahip olunan Mitanni İmparatorluğu'na ilişkin olan tam 3.400 yıllık bir sarayın kalıntılarını ortaya çıkardı. 

Irak'ta 3.400 Yıllık Saray Bulundu

İlk olarak geçtiğimiz yıl, suların çekilmesiyle ortaya çıkan bu kalıntılar, su düzeyinin daha fazla azalmasıyla birlikte biraz daha gün yüzüne çıkmış oldu. Araştırmalarını sürdüren arkeolojik takım, bu kalıntıların Mitanni İmparatorluğu'ndan kalan son kalıntılar olduğunu ve bu kalıntıların korunması gerektiğinin altını çizdiler. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Almanya Tübingen Üniversitesi'nden arkeolog Ivana Puljiz, Orta Doğu'nun antik periyotlarının hala çok bilinmediğini tabir ederek Mitanni İmparatorluğu'nun başşehrinin bile hala bilinmediğini söyledi.

Keşfedilen sarayın içerisinde, üzerinde çivi yazıları bulunan 10 adet kil tabletin bulunduğunu söyleyen Puljiz, sarayın duvarlarında da milattan evvel 2000'li yıllardan kaldığı düşünülen fotoğrafların olduğunu açıkladı. Bu fotoğraflara, antik Ortadoğu'da yapılmış olan neredeyse tüm saraylarda denk geldiklerini söyleyen Puljiz, bu fotoğrafların bozulmamış olarak bulunmuş olmasının çok büyük bir ehemmiyet taşıdığını söz etti.

Irak'ta 3.400 Yıllık Saray Bulundu

Araştırma takımı artık, elde edilen bu kil tabletleri Almanya'da çözmeye çalışacak. Bu tabletlerde bulunan yazıların çözülmesinin, hem Mezopotamya hem de Mitanni İptaratorluğu'nun gizemlerini biraz daha aydınlatılacağı düşünülüyor.