Işık ile Madde Birleştirilerek Yeni Parçacıklar Oluşturuldu

Işık ile Madde Birleştirilerek Yeni Parçacıklar Oluşturuldu

Evrendeki her atomun kendine ilişkin bir parmak izi vardır. Her unsur, muhakkak güç seviyelerinde ışığı emer ya da yayar. Hususların bu parmak izlerini kullanan araştırmacılar da atomları tanımlar. Teknik olarak gezegen yüzeyindeki bir hidrojen ile 460 milyon ışık yılı uzaktaki hidrojen tıpkı ışık gücünü emer.

Atomların elektrik ve manyetik alanlarla manipülasyonu mümkün olsa da genel karakteristikleri değişmez. 3 Temmuz tarihinde Nature’da yayımlanan bir makale ise bütün bildiklerimizi değiştirebilir. Chicago Üniversitesi’nden araştırmacılar, elektronları lazerler ile etkileyerek yarı atom, yarı ışıktan oluşan parçacıklar üretmeyi başardı. Bu parçacıklar yeni davranış formları sergiliyor. 

Işık ile Madde Birleştirilerek Yeni Parçacıklar Oluşturuldu

Yardımcı Profesör Jonathan Simon’ın takımı unsur ve ışık ortasındaki duvarı yıkmayı başardı. Böylece temel özellikleri incelemeyi amaçladılar. Parçacıkların kuantum seviyesinde nasıl etkileşime girdiklerini çözmenin yanı sıra bu çalışma, bir gün teorik olarak hacklenemeyen kuantum irtibatın yolunu açacaktır. 

Bu çalışmanın ilerisinde ise ışıktan oluşan hususlar oluşturmak, belirli foton yapılarını üretebilmek mümkün olacak. Bu yapılar, başka hususlarla etkileşime girebilecek. Olağan kurallarda ise fotonlar, unsurlarla etkileşime girmiyor.

Araştırmacılardan Logan Clark, olağanda fotonların etkileşime girmediklerini, ortalarında bir tepki yaratmak için atomları aracı olarak kullandıklarını söyledi. Elektronların aşikâr güç düzeylerinde fotonlarla etkileşime girmelerinin sorun oluşturduğunu belirten araştırmacı, bu nedenle de istedikleri güç düzeylerinin özelliklerini taklit edip edemeyeceklerini görmeyi amaçladıklarını söyledi. 

Işık ile Madde Birleştirilerek Yeni Parçacıklar Oluşturuldu

Daha evvel Floquet mühendisliği ismi verilen kuantum yapı manipülasyon prosedürünü kullanmış olan Clark, sistem hakkında bilgi verdi. Olağanda kuantum unsurları sarsarak istedikleri düzeye geçirdiklerini söyleyen araştırmacı, ortada çıkan ve farklı güç düzeylerindeki kopyaları şimdiye kadar daima yan eser olarak görüldüklerini, birinci sefer hedef haline geldiklerini söyledi. 

Bu kopya yapılar, özünde ana hususa bağlılar. Adeta bir kopya üzere davranan bu yapılardan birinde bir kayma olduğunda başkaları de birebir biçimde kayma gösteriyor. Bu fotonların sarsılmış olan atomlarla etkileşimiyle, araştırmacılar “Floquet kutuplanma” ismi verilen yapıları ortaya çıkardı. Birbirleriyle kuvvetli halde etkileşime gire bu yapılar, hareket ve çarpışma konusunda alışıldık parçacıklara kıyasla çok daha esnekler. 

Araştırmacılar, Floquet kutuplanmasının sürprizlerle dolu olduğunu ve yapısal özelliklerini hala keşfettiklerini açıkladı.