İşte Yapay Zekanın Yeni Hedefi: Bir Hayvan Kadar Zeki Olmak

İşte Yapay Zekanın Yeni Hedefi: Bir Hayvan Kadar Zeki Olmak

Önümüzdeki günlerde yapay zekaların ne kadar ileri gidebileceğini test etmek ismine hayli değişik bir deney gerçekleştirilecek. Deney müddetince araştırmacılardan oluşan ekip, hayvan zekasını ölçmek ismine tasarlanmış vazifeleri yapay zekalara atayacak. Hayvan ve Yapay Zeka Olimpiyatları (Animal-AI Olympics) ismi verilen deneyde, üstün muvaffakiyet gösteren yapay zekaları geliştiren geliştiricilere 10.000 dolardan fazla bir ödül verilecek.

Ekip, bu ay içerisinde müsabaka için geliştirdikleri sanal 'oyun parkı'nı ve yapay zekaları test edecekleri bir dizi bilişsel yeteneği duyurmayı planlıyor. Bu açıklamadan sonra araştırmacılar, şimdiden oyun parkını öğrenmeleri ismine yapay zekalarını eğitmeye başlayabilirler.

İşte Yapay Zekanın Yeni Hedefi: Bir Hayvan Kadar Zeki Olmak

Haziran ayında etkinlik organizatörleri, yapay zekaları daha evvel hiç görmedikleri 100 adet oyun parkı vazifesine tabi tutacak. Tüm yapay zekaların tıpkı hayvanlara uygulanan zeka testlerinde olduğu üzere tek bir misyonu olacak, o da yiyecek bulmak. Olimpiyatların tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.