Kuantum Bilgisayarlar İçin Kuantum İnternetin Yolu Bulundu

Kuantum Bilgisayarlar İçin Kuantum İnternetin Yolu Bulundu

Kuantum bilgisayarlar, şu anda sahip oldukları yapıları gereği son derece soğuk formda çalışıyor. Bu nedenle de iki kuantum bilgisayarı birbirine bağlamak hayli sıkıntı. Bu süreci internet kontağı için sağlamak daha da güç. 

Araştırmacılar, tarihte birinci defa fiziksel bir nesneyi kullanarak radyasyon dolaşıklığı üretmeyi başardı. Bu da kuantum bilgisayarlar ortasında ilişkiyi sağlayabilecek kıymetli bir adım olarak gözüküyor. Araştırmayı yöneten mühendis Shabir Barzanjeh, “Ürettiğimiz şey bir kuantum ilişki prototipi, yaptığımız osilatör(sinyal üreten araç), bizi kuantum internete bir adım daha yaklaştırdı.” diyor.

Kuantum Bilgisayarlar İçin Kuantum İnternetin Yolu Bulundu

Nature mecmuasında yayımlanan araştırmaya nazaran, Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, 30 micrometre uzunluğunda silikon kullanarak radyasyon dolaşıklığı elde etmeyi başardı. Bu radyasyon, gelecekte kuantum bilgisayarların dış bilgi merkezlerine bağlanabilmesi, dış dünyadan haberdar olabilmesi için kıymetli bir adım olacak.

Yapılan basın açıklamasına nazaran bu sistem, klasik bilgisayar ağlarının fiber optik ilişki kurmasıyla tıpkı halde çalışıyor.