Kuşlar Lüks Mekânlarda Yaşamayı Tercih Ediyor

Kuşlar Lüks Mekânlarda Yaşamayı Tercih Ediyor

Güney Afrika’nın çeşitli bölgelerinde yapılan kuşlara dair bir araştırmada, kuş tiplerinin ‘zengin’ bölgelerde daha çeşitli olduğu gözlemlenmiş. Yani tabiri caizse bülbülü altın kafese koymuşlar, “Tamam, burası olur” demiş. Buradaki ‘zengin’ sözünü bilerek tırnak içinde verdik çünkü bahsedilen zenginlik lüks araçlar, lüks eşyalar, gökdelenler vs. değil.

Kuşlar Lüks Mekânlarda Yaşamayı Tercih Ediyor

Daha ayrıntılı açıklayacak olursak Güney Afrika kentlerinin varlıklı kısımlarındaki meskenler çoklukla bahçeli, ağaçlı, çiçekli, geniş ve ferah oluyor. Yani bahsedilen zenginlik bir nevi doğal zenginlik diyebiliriz. Gelir seviyesi daha yüksek olan bölgelerde daha fazla kuş tipinin belirdiği de gözlemlendi.

Araştırma, bir bakıma kent düzenlemesinin en düzgün halde yapılabilmesi için gerçekleştirildi. Daha fazla kuş çeşidinin bulunduğu yerler incelendiğinde, o bölgelerdeki parkların, toplumsal alanların ve konutların çokça yeşillik içerdiği görüldü. Yani kuşlar bile asfalt dolu ve beton yığını bölgelerden kaçmak istiyor. Araştırmanın sonuçları sayesinde Güney Afrika kentlerinin planlaması daha ferah, daha yeşil ve daha yaşanılabilir olması amaçlanıyor.