Microsoft, Power BI ve PowerApps’in Yeteneklerini Geliştirdi

Microsoft, Power BI ve PowerApps’in Yeteneklerini Geliştirdi

Birkaç hafta evvel Microsoft, kodsuz ticari analitik servisi ve web uygulamaları tasarım platformları olan Power BI ve PowerApps’e yönelik geliştirmeleri duyurdu. Microsoft İş Uygulamaları Zirvesi’nde ise öteki bir özellik daha ortaya çıktı. Kullanıcılar Power BI ve PowerApps’deki gelişmelerle birlikte kural tabanlı iş akışları oluşturmaya başladılar. Microsoft yaptığı açıklamada, “Kullanıcılarımızdan ve geliştiricilerimizden çok düzgün geri bildirimler alıyoruz. Kullanıcılarımız ve geliştiricilerimizle bir arada büyüme hissinden daha bedelli bir şey yok.” dedi.

Microsoft, Power BI ve PowerApps’in Yeteneklerini Geliştirdi

Gündemin birinci sırasında hem PowerApps’i hem de Flow’u destekleyen yeni bir kod gerektirmeyen yapay zekâ yeteneği olan AI Builder vardı. AI Builder, uygulama üreticileri için form sürece, obje algılama ve sınıflandırma üzere vazifeleri ele alan birtakım tahliller sunuyor. Bankacılık, turizm ve sanayi üzere sanayiler için bilhassa uygun olduğuna inanılıyor. Yapay zekâ modeliyle müşteri geri bildirimlerini daha süratli bir formda kıymetlendirmek mümkün.

Şu anda 35 milyondan fazla modele mesken sahipliği yapan, her saat 10 milyondan fazla bilgi işleyen ve 850,000’den fazla etkin üyeden oluşan bir topluluğu destekleyen Power BI’ya gelince, yeni yapay zekâ araçları bu platformda kullanılmaya başlandı. Power BI datalarınızı görselleştirmenize ve kuruluşunuz genelinde paylaşmanıza ya da bunları uygulamanıza yahut web sitenize eklemenize imkan tanıyan bir iş tahlili çözümü. Canlı raporlama ve panolarla iş verimliliğini arttırmayı amaçlıyor. Yeni yapılan güncellemeyle Power BI’nın soru-cevap makine öğrenmesi modeliyle doğal lisan yetenekleri genişletiliyor.

Microsoft, Power BI ve PowerApps’in Yeteneklerini Geliştirdi

Power BI ile ilgili olarak yeni özelliklerin hepsi bu kadar değil. Microsoft, kullanıcı arayüzünu Microsoft Office 365 paketindeki uygulamalarla uyumlu olacak biçimde tekrar tasarlamış, rapor oluşturma ve bilgi araştırma süreçlerini kolaylaştırmış. Sayfalandırılmış raporlama süreçlerinin yanı sıra iOS taşınabilir uygulaması için rapor açıklamaları ve Siri kısayolları eklenmiş. Bu ortada daha evvel sadece Microsoft’un Dynamics 365’inde bir eklenti olarak kullanılabilen PowerApps portalları da Power BI ile önizlemeye açılacak. PowerApps portalları sırf ortak bilgi hizmeti üzerinden çalışan ferdî hesapları, LinkedIn ve başka Azure kuruluşlarını destekleyen harici web siteleridir. Şirketler, kod gerektirmeyen bir web sitesi tasarımcısıyla portallar oluşturabilir.

Microsoft, Power BI ve PowerApps’in Yeteneklerini Geliştirdi

Son olarak Microsoft, Microsoft Flow ve AI Builder’daki evraklardan imaj ve metin datalarını elde etmeyi kolaylaştıracak yenilikleri tanıttı. Microsoft Flow ile oluşturulmuş olan akışlar artık taranan evrakları gelen bir e-postadan yahut paylaşılan bir belgeden alıp okuyabilir ve data tahlili yapabilir. Buna ek olarak AI Builder, geçmiş performansları kıymetlendirerek makine öğrenmesi gerçekleştirip alınacak bir kararda bu işin risklerini varsayım edebilir ve işe nazaran ne kadar çalışma yapılması gerektiğini raporlayabilir.