Mona Lisa Gibi Eski Tabloları Şakır Şakır Konuşturan Yazılım

Mona Lisa Gibi Eski Tabloları Şakır Şakır Konuşturan Yazılım

Makine öğrenmesi çabucak her alanda kullanılabilecek bir teknoloji ve bu yüzden de çabucak her alanda makine öğrenmesi çalışmaları yapılıyor. Kabataslak çizimlerden bir tablo mu oluşturulacak? Bunun için bir yapay zeka var. Metal albümü mü yapacaksınız? Bunun için de bir yapay zeka bulunuyor. Arkadaşınızın fotoğrafını alıp, garip garip yüz tabirlerine girdiği bir görüntü mu çekmek istiyorsunuz? Artık bunun için de makine öğrenmesi kullanılabiliyor.

Samsung Yapay Zeka Merkezi tarafından yayımlanan bir makalede yer alan model, kaynaktaki yüzün işaret noktalarını amaç yüze aktarmanın yeni bir yolunu kullanıyor. Sonuç olarak gaye yüz, kaynak yüze dönüşürken istenilen hareketi de yapıyor.

Mona Lisa Gibi Eski Tabloları Şakır Şakır Konuşturan Yazılım

Bu usul aslında çok da yeni bir formül değil ve yapay zeka dünyasında yapay imaj kullanımı hem üzerinde çalışılan hem de sıkça tartışılan bir bahis. Bir kişinin hareketlerini, bir görüntüde diğer birinin hareketleri haline getirmek mümkün. Bu modellerin büyük kısmı için yüksek ölçüde data gerekiyor.

Samsung araştırmacıları ise sadece tek bir kareyi kullanarak bu süreci gerçekleştirebilen bir sistemi ortaya çıkardı. Sistem elbette ne kadar çok manzara toplarsa o kadar başarılı oluyor. Tekrar de tek bir kare fotoğraf bile sistemin çalışması için kâfi. Bu da tabloların da hayata gelebilmesini sağlıyor.

Sistem, GAN ismi verilen sistemi kullanıyor. Bu sistemde iki model birbirine karşı çaba ediyor. Modellerden biri düzmece manzarayı üretmeye çalışırken başkası de düzmece modeli tespit etmeye çalışıyor. Sonuçlar, uygulamanın yaratıcılarının ne kadar gerçekçilik düzeyine ulaşmak istediğine nazaran değişiyor.

Mona Lisa Gibi Eski Tabloları Şakır Şakır Konuşturan Yazılım

Araştırmacılar, imajların gerçekçilik kalitesinin ve düzmece olduklarının ne kadar belirli olduğunun değişkenlik gösterdiğini söylüyor. Örneğin bir kişinin manzarası pikselleşmiş ya da bir halde deforme olmuşsa o deformasyon ortaya çıkan modelde de var olmaya devam ediyor. Uydurma imajları aşikâr eden ayrıntılar bu modellerde de ayan beyan ortada bulunuyor.

Yine de yapay zekanın yapabildiği şey epey inanılmaz. Yapay zeka şu anda üst vücut ve yüz için kullanılabiliyor. Yani Mona Lisa’ya Ankara’nın Bağları söyletmek mümkün fakat misket oynayamıyor, en azından şimdi. Sistemin nasıl çalıştığını ise aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz.