Mucidi Yanlış Bilinen 6 İcat

Mucidi Yanlış Bilinen 6 İcat

Mucidi yanlış bilinen icatlar her devrin enteresan bir tartışma bahsidir. Bizler de bu icatları ele aldığımız yazımızla mucidi yanlış bilinen icatları bahis alıyoruz. Tarihin tozlu sayfalarında gelin daima birlikte keyifli bir seyahate çıkalım.

1. Telefonun mucidi:

Mucidi Yanlış Bilinen 6 İcat

Telefonun gerçek mucidi bilinenin bilakis Graham Bell değildir. Graham Bell, sadece telefonun patentine sahiptir. Graham Bell, 1876 yılında telefonun patentini almıştır lakin bundan çok öncesinde, tarihler 1854’ü gösterirken Antonio Meucci birinci telefonu çoktan üretmiştir bile. Meucci “teletrofono” ismini verdiği bu icatla ses dalgalarını elektrik dalgalarına dönüştürüp öteki tarafta tekrar ses çevirebilen bir makine üretmiştir.

Meucci, icadını o vakitler ticarete dökmek üzere bir niyeti bulunmadığı için 1871 yılına kadar patent başvurusu yapmaz. 1871 yılında da patenti alabilmek için 250 dolara muhtaçlığı olur fakat maddi imkânsızlıklarından ötürü bu parayı veremez. Sonrasında yıllık süreçlerle yenilemesi gereken süreksiz bir patent alır. Bu patenti 3 sene boyunca yıllık 10 dolara yeniler lakin 1874 yılında bu fiyatı ödeyemediği için patenti elinden alınır. Sonrasında Graham Bell ortaya çıkar ve “telephone” isimli aygıtıyla Meucci’nin patentini satın alır. ABD Kongresi, 2002 yılında telefonun mucidi olarak Antonio Meucci’yi kabul eder lakin patent hâlâ Graham Bell’e aittir.

2. Ses kaydedicisinin mucidi:

Mucidi Yanlış Bilinen 6 İcat

Ses kaydedicisinin mucidinin Thomas Edison olduğu söylenir. Aslında bu telaffuz bir bakıma bu doğrudur lakin bir ses kayıt aygıtını gerçek manada birinci icat eden kişi Edouard-Leon Scott de Martinville’dir. Olay şu biçimde gerçekleşir. Edison, 1877 yılının Mayıs ve Temmuz ayları ortasında ses kaydedici bir aygıt ortaya çıkarır. 21 Kasım 1877 tarihindeyse bu aygıtın icadını “fonograf” ismiyle dünya ile paylaşır. Burada dikkat çeken konu, Edison’dan 20 sene önce yani 1857 yılında Edouard-Leon Scott de Martinville’in “fonotograf” isimli bir ses kayıt aygıtının patentini almış olması.

Günümüzde ses kaydedicilerinin mucidi olarak Edison’un anılmasının sebebiyse Edouard-Leon Scott de Martinville’in ürettiği aygıttan kaydedilen sesin tekrar oynatılmasının o vakitler mümkün olmaması. 2008 yılında bir bilgisayar kullanılarak Edouard-Leon Scott de Martinville’in kaydettiği ses oynatılabildi. Dilerseniz aşağıdaki görüntüden bu ses kaydına ulaşabilirsiniz.

3. Çağdaş arabanın mucidi:

Mucidi Yanlış Bilinen 6 İcat

Yanlış bilinen bir başka mucitse birinci çağdaş araba ile ismi geçen Henry Ford’dur. Henry Ford, otomobil ürettiği fabrikalarda bant sistemini kullanan birinci insandır lakin çağdaş arabanın mucidi değildir. Çağdaş arabaların mucidi, Karl Benz isimli mühendistir. Karl Benz, akaryakıtla çalışan, kendinden itişli birinci arabası 1885 yılında Almanya’da üretmiştir. Sonrasında da kendi şirketi Benz & Cie ismine çağdaş arabanın patentini alan Benz, 1888 yılında da bu arabanın üretimine başlar. Tüm bunların yanı sıra Henry Ford, kendinden itişli birinci arabasını 1896 yılında üretmiştir.

4. Radyonun mucidi:

Mucidi Yanlış Bilinen 6 İcat

Aslında radyoyu birinci üreten kişi Nikola Tesla’dır lakin eserin patenti Marconi’dedir. Tesla’nın açıklamalarına nazaran Tesla, radyoyu Marconi’den iki yıl evvel üretmiştir lakin o sıralarda daha büyük bir buluşla uğraştığı için patent almamıştır. Tesla, tıpkı vakitte Marconi’nin radyoyu yaparken kendi patentlerinden faydalandığını da söylemiştir.

Marconi 1895 yılında radyoyu icat ettiğini Londra’da ilan eder fakat icat ettiğini tez ettiği aygıt, vaktinde Tesla’nın yayınladığı yazılarda bulunan sisteme çok benzemektedir. Tesla, her ne kadar radyo frekanslarını uzun uzaklıklarda aktarabildiğini argüman etse de bu argümanını kanıtlayan taraf Marconi olduğu için radyonun mucidi olarak Marconi kabul edilir.

5. Uçağın mucidi:

Mucidi Yanlış Bilinen 6 İcat

~Richard Pearse'ın uçak modeli

Uçağın patentine her ne kadar Wright Kardeşler sahip olsa da bir uçakla birinci uçuşu gerçekleştiren isim Richard Pearse’tır. Wright Kardeşler’in 17 Aralık 1903’te yaptığı o ikonik uçuşun 9 ay öncesinde, yani 31 Mart 1903 tarihinde uçan Richard Pearse’ın uçak modeli, günümüz uçaklarına daha çok benzemekteydi. Pearse’ın uçak modelinde çift kanat yerine tek kanat vardı. Tıpkı vakitte tek pervaneye sahip olan bu modelin dengeleyicileri ön tarafta değil, art taraftaydı.

Mucidi Yanlış Bilinen 6 İcat

~Wright Kardeşler'in uçak modeli

6. Mikrografik Kullanıcı Arayüzü’nün (GUI) mucidi

Mucidi Yanlış Bilinen 6 İcat

Mikrografik Kullanıcı Arayüzü, fare ile denetim edilebilen bir masaüstüne verilen isimdir. GUI’nin mucidi Windows olarak bilinir lakin bu bilgi gerçek değildir. Bu arayüz, birinci olarak Xerox tarafından icat edilir ve sonrasında tekrar Xerox tarafından Apple’a sunulur. Apple, arayüzü çok beğenir ve sonrasında Xerox’un geliştirdiği arayüzden ilham alarak yeni bir sistem geliştirir. Sonrasında bu sistem “Macintosh” ismiyle 24 Ocak 1984’te kullanıcıya sunulur. Windows ise 1985 yılına kadar bu arayüzü kullanan bir sistemi kullanıcılarına sunmaz.

Mucitleri yanlış bilinen icatlar yazımızın sonuna geldik. Sizin de bildiğiniz, listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir kıssa varsa yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.