Öğrencilerin Yüzde 66'sı Okuduğunu Anlamıyor

Öğrencilerin Yüzde 66’sı Okuduğunu Anlamıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Uluslararası Öğrenci Kıymetlendirme Programı (PISA) ve TIMMS'e rakip olarak Akademik Marifetlerin İzlenmesi ve Değerlendirmesi (ABİDE) isminde yeni bir çalışma başlattı. Başlatılan bu çalışmada, rakiplerinkine misal testler yapılarak öğrencilerin muvaffakiyetleri tespit edilmek istendi lakin maalesef sonuç değişmedi.

ABİDE isimli çalışma kapsamında ülke genelinde 1.230 okulda 116 bin dördüncü ve sekizinci sınıf öğrencisi bu testlere doğal tutuldu. Öğrencilerin yüzde 66'sının okuduğunu anlamadığı ortaya çıktı.

Öğrencilerin Yüzde 66'sı Okuduğunu Anlamıyor

ABİDE'nin sonuçlarına nazaran öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dört süreç yapamıyor ve temel maharetlerde de yetersiz. Ortaya çıkan sonuçların PISA ile tutarlılık göstermesi de işin gayreti.

Öğrencilerin yüzde 4.4'ü toplumsal bilimlerde, yüzde 16.4 matematik dersinde, yüzde 1.6'sı Türkçe dersinde, yüzde 9.4'ü ise fen bilimleri derslerinde temel düzeyin altında bilgiye sahipler. 

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Prof. Selçuk Sevimli, Türkiye'deki öğrencilerin en büyük probleminin kendi anadilleri olduğunu söyledi. Anadilinde okuduğunu anlayamayan öğrencilerin öbür derslerde de başarısız olduğunu söyleyen Sevecen, çocukların küçük yaştan itibaren kalem kitapla haşır neşir olması gerektiğini söz ediyor. Türkiye'de her yıl 1 milyon 200 bin çocuğun doğduğunu söyleyen Sevecen, bu çocuklardan yalnızca 200 bininin küçük yaşta kitaplarla tanıştığını, bir milyon çocuğun ise okul hayatından evvel kitap yüzü görmediğini söylüyor.

Eğitim Islahat Teşebbüsü (ERG) Yönetim Konseyi Lideri Prof. Dr. Üstün Ergüder ise bahisle ilgili olarak ülkemizdeki eğitim sistemini eleştiriyor. Okulların büsbütün özerk olması gerektiğini lisana getiren Ergüder, okullarda Finlandiya eğitim modelinin kullanılması gerektiğini düşünüyor. Eğitim konusunda Türkiye'nin bir ulusal mütabakat yapması gerektiğini söz eden Ergüder, ideolojilerin bir kenara bırakılması gerektiğini ve kaliteli bir modelin uygulanması gerektiğini söylüyor.