Sağlıksız Yiyecekleri Ayırt Edebilen Bir Sensör Geliştirildi

Sağlıksız Yiyecekleri Ayırt Edebilen Bir Sensör Geliştirildi

Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi ve Rusya Bilimler Akademisi Biyo-organik Kimya Enstitiüsü uzmanları, Fransız Aix-Marseille Üniversitesi ve İngiliz Manchester Üniversitesi profesörleriyle birlikte sıhhatsiz yiyecekleri tespit edebilen sensörler geliştirdi. Son derece hassas olan bu optik sensörler, insan bedenine karşı rastgele bir zararın tespiti konusunda kullanılacak.

Sağlıksız Yiyecekleri Ayırt Edebilen Bir Sensör Geliştirildi

Advanced Optical Materials mecmuasında yayınlanan araştırmada, pek çok bilim alanında çığır açacak Fourier nano dönüştürücüler üzerine gerçekleştirilen çalışma ele alındı. Araştırmanın yöneticisi Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde fizik mühendisi Andrey Kabaşin, yaptığı açıklamada kelam konusu dönüştürücülerin elektriği ışık dalgasının en ince katmanında dahi yoğunlaştırabilmeleri istikametinden eşsiz olduklarını belirtti. Ayrıyeten kelam konusu ışık dalgasının özelliklerini tanımlayarak özel olarak kodlanmış oranları da bizlere iletebildiklerini tabir etti.

Sağlıksız Yiyecekleri Ayırt Edebilen Bir Sensör Geliştirildi

Araştırmanın yöneticisi Kabaşin, iki boyutlu cisimlerdeki katmanlarındaki optik özelliklerin ışık dalgasını ağırlaştırmayı hedefleyen bu teknikle tespit edilebileceğini belirtti.

Kabaşin'in liderliğini yaptığı çalışma, sırf ziyanlı yiyecekleri tespit etme konusunda değil, tıpkı vakitte yapay antibiyotik kloramfenikol’un tespitinde kullanılacak yeni bir tekniğe de hazırlık niteliğinde. Ziyanlı yiyecekleri tespit eden sensörler, besinlerin içerisinde antibiyotik olup olmadığını tespit ederek insan bedenine karşı bir tehdidin bulunup bulunmadığını belirleyecek.

Araştırmaların sonucunda Fourier nano dönüştürücü ile yapılan tahlillerin başka tekniklere oranla bin kat daha dengeli olduğu ortaya çıktı. Çok taraflı bir çalışma olan Fourier nano dönüştürücü, tehlikeli hastalıkların erken teşhisi, son derece hassas doping denetimleri ile birlikte besin ve etraf izlemleri üzere testlerde gösterdiği muvaffakiyetle da ne kadar tesirli olduğunu ortaya koyuyor.