Samsung, Android Lisansını Yeniledi

Samsung, Android Lisansını Yeniledi

Google, ABD hükümetinin Huawei’yi ticari kara listeye almasının akabinde Çinli şirketin Android lisansını askıya aldı. Bu durum, Huawei’ye iki seçenek oluşturdu; yeni Huawei telefonlar ya yeni bir işletim sistemine sahip olacaklar ya da Google servislerinden arındırılmış bir Android AOSP ile çalışacaklar. Hasılı Huawei, her koşulda Android ekosistemindeki rolünü değiştirmek zorunda kalacak.

Samsung, Android Lisansını Yeniledi

Bununla birlikte Huawei’nin akıllı telefon bölümündeki en büyük rakibi olan Samsung, Huawei üzere Android ekosisteminin dışında kalmamak için tam teşekküllü bir Android işletim sistemi erişimi sağlayan MADA ya da öteki bir deyişle Android lisansını yeniledi. Samsung, Android lisansının yenilenme sebebinin iş birliği istikrarı olduğunu söyledi.

Koreli haber sitesi The Bell’e nazaran Samsung, Android lisansını geçtiğimiz Şubat ayında yeniledi. O günlerde kıymetsiz bir haber üzere görünen bu gelişme, Huawei’nin Android lisansını kaybetmesiyle birlikte çok daha değerli hale geldi. Çünkü Huawei, 2020 yılında Samsung’u geride bırakmayı planlıyordu.