Tam Güneş Tutulmasının Büyüleyici Yansıması (Video)

Tam Güneş Tutulmasının Büyüleyici Yansıması (Video)

Bu haftanın başlarında gerçekleşen tam Güneş tutulması, Güney Amerika’daki gözlemcilere göklere bakmak için çok uygun bir neden verdi. Yalnızca Şili ve Arjantin bölgelerinde yaşayanların gözleyebildiği bu Güneş tutulmasını bilim insanları da tüm görkemiyle yakaladı.

NASA’nın yayınladığı tutulmaya ilişkin beş dakikalık bir görüntü, bu Güneş tutulmasını tekrar yaşamak isteyenler için eşsiz bir görsel şölen niteliğinde. Görüntünün yanı sıra tutulma gölgesinin gezegenimiz üzerinde hareket ettiğini gösteren epeyce şaşırtan bir GIF oluşturuldu. Bu GIF için kullanılan manzaralar, NOAA’nın uydularından birisiyle çekildi. Uydu, okyanusun ve Güney Amerika’nın büyük bir kısmından geçerken Ay’ın gölgesini yakalayabilen eşsiz bir pozisyondaydı.

Bu GIF’te imgeyi daha da çarpıcı yapan şey, Güneş tutulmasının olduğu bölgenin üst kısmında dönen bulut kütlesi olarak görebileceğimiz Barbara Fırtınası. Hava durumu kanallarına nazaran fırtına, Doğu Pasifik’te gezinirken zayıflıyor ve güzelce bitmek üzereyken Hawaii’nin yakınlarına yöneliyor.

Tam Güneş Tutulmasının Büyüleyici Yansıması (Video)

Bir sonraki Güneş tutulması, dünya nüfusunun büyük bir kısmı tarafından gözlemlenebilecek. 2024’te ise Ay’ın gölgesi; Meksika, ABD ve Kanada’da görülebilecek.