Taş Devri Ailesinin, Bir Mağaraya Bıraktığı İzler Keşfedildi

Taş Devri Ailesinin, Bir Mağaraya Bıraktığı İzler Keşfedildi

İtalya'nın kuzeyinde bulunan Basura mağarasında araştırma yapan bilim insanları, günümüzden 14 bin yıl evvel yaşamış olan Taş Devranı insanlarının bu mağarada yürüdüklerini tespit ettiler. 5 bireyden oluşan bir ailenin bu mağaranın içerisinde emekleyerek ilerlediği ve gayelerinin da yeni yerler keşfetmek olduğu belirlendi. 

Kil ile kaplı olan mağarada kimi izler gören araştırmacılar, bu izleri incelemek için çalışma yaptılar. Yapılan çalışmalarda mağaranın alçak kısımlarında emekleyerek kimi vakit da sürünerek ilerlediklerini gösteren 180 farklı iz bulundu. 3 çocukları olduğu belirlenen bu ailenin en küçük çocuğu yalnızca 2 yaşındaydı, bununla birlikte ailenin ortanca çocuğu 6 ve en büyük çocuk ise 11 yaşındaydı. 

Taş Devri Ailesinin, Bir Mağaraya Bıraktığı İzler Keşfedildi

Yapılan çalışmalarda çocukların ellerine bulaşan kömür lekerini duvarlara sürdükleri belirlendi. Bununla birlikte çocukların mağaranın yerinde bulunan çamuru da duvara sürdükleri belirlendi. 

Yapılan keşiflerle ilgili açıklamalarda bulunan araştırmanın bir numaralı ismi Marco Romano, ailenin bu mağaraya girme nedenlerinin yalnızca merak olduğunu, ailenin mağarayı terk etmesinden sonra düşen bir sarkıtın mağaranın bu kısmını kapatarak izlerin silinmemesine neden olduğunu söyledi. Taş Zamanı insanlarının bu mağaraya neden girdiklerini, hangi yolları kullandıklarını ve bu mağaraya bir tek insanın mı girdiğini yoksa bir kümenin mu bu mağarada dolaştıklarını öğrenmek istediklerini belirten Romano, kullandıkları gelişmiş tekniklerle bu insanların kıssasını oluşturmayı başardıklarını açıkladı.

Bu keşifle ilgili yayınlanan videoyu çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz.