Trump, İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Gerek Yok Dedi

Trump, İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Gerek Yok Dedi

ABD Lideri Donald Trump, bir kere daha iklim değişikliğiyle çabayı reddetti ve ABD’nin daha evvel hiç olmadığı kadar pak havaya ve suya sahip olduğunu söyledi. Japonya’daki G20 tepesinde konuşan Trump, ayrıyeten rüzgâr gücünün finansmanının ağır olduğunu ve bu yüzden “işe yaramadığını” da sav etti.

Trump, İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Gerek Yok Dedi

Trump yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Hiç olmadığımız kadar pak suya sahibiz, hiç olmadığımız kadar pak havaya sahibiz. Yıllar boyunca inşa ettiğimiz ve benim geliştirip, tekrar canlandırdığım muazzam gücü kurban etmeye istekli değilim.”

“Bazı ülkelerin yaptıkları şeylere katılmıyorum, büyük ölçüde güç kaybediyorlar. Tesislerin gücünden bahsediyorum. Rüzgâr gülü her vakit işe yaramaz. Rüzgâr olmadığında tesis çalışmaz. Güneşle de her vakit çalışmaz zira güneş gereğince güçlü değil ve onların birçoğu, daha evvel sorunlara yol açmış rüzgârı kullanmak istiyor.”

Trump, İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Gerek Yok Dedi

“Rüzgâr, büyük bir finansal takviye olmadan çalışmaz. Birleşik Devletler, rüzgâr için büyük ölçülerde para harcıyor. Bu hoşuma gitmiyor.”

ABD’yi Paris İklim Anlaşması’ndan çekme kararını savunan Trump, ortada bir sorun olduğunu ve bunu “görmezden geldiğini” reddetti. Lakin global ısınmaya karşı tedbir almanın, ABD iktisadına ziyan verdiğini söyledi.

Ekonomik manada şu an çok güzel olduklarını söyleyen Trump, yaptığı evvelki konuşmalarında da iklim değişikliğini “hile” olarak tanımlamış ve “havanın değiştiği” sıkıntısını reddetmişti. Trump, seçim yarışı devrinde de ABD’nin en pak havaya sahip ülkelerden bir tanesi olduğunu söylemişti.