Uçaklar, Gelecekte Her Piste Otomatik İniş Yapabilecek

Uçaklar, Gelecekte Her Piste Otomatik İniş Yapabilecek

Tamamen şoförsüz olarak seyahat yapabilen otomobillerin gelişmesiyle birlikte otonom sürüş teknolojisi, farklı alanlarda da kendini göstermeye başladı. Kısıtlı bir oto pilot sistemi uçaklarda uzun yıllardır kullanılsa da araştırmacılar, büsbütün otonom bir uçak sürüşünü oluşturmaya çalışıyor.

ExtremeTech'in haberine nazaran otonom sürüşe sahip uçaklar, düşündüğümüz kadar uzakta olmayabilir. Münih Teknik Üniversitesi'ndeki bir grup, 'C2Land' isimli bir sistemin erken gelişimini tamamladı. Sistem, acil durumların haricindeki inişleri bir pilot gereksinimi olmadan gerçekleştirmeyi sağlayacak.

Uçaklar, Gelecekte Her Piste Otomatik İniş Yapabilecek

Ekip, C2Land'in mevcut otomatik iniş sistemlerini geliştirmek için tasarlandığını belirtti. Mevcut sistemler, sadece muhakkak pistlere otomatik iniş yapmak için kullanılabiliyordu. Şimdiki sistem sayesinde pistin nerede olduğuna bakılmaksızın uçaklar otomatik olarak iniş gerçekleştirebilecek.

Şu anda kullanılan ILS isimli sistem, uçakların inançlı bir halde iniş yapabilmesi için muhakkak antenlere gereksinim duyuyor. Uydu tabanlı alternatifler de bu mevzuda yardımcı olsa da bu sistemler, yeryüzünde bulunan genişletme tabanlı sistemlere muhtaçlık duyuyor.

Uçaklar, Gelecekte Her Piste Otomatik İniş Yapabilecek

Küçük olan havalimanlarında bu teknolojiye erişim güç olduğu için pilotların manuel bir formda inmeleri gerekiyor. İnişler sırasında beklenmedik durumlar ya da pilot kusurlarının gerçekleştiği de göz önünde bulundurulduğunda bu türlü bir sistemin uzun vadede hayli faydalı olabileceği düşünülüyor.

C2Land incelendiği vakit sistemin rastgele bir pistte GPS sinyallerini kullanarak iniş yaptığı görülüyor. Bu da yüksek maliyetli teknolojilerin kullanılması gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Bunun yanı sıra atmosferik değişiklikleri tespit edebilen GPS sistemi, inançlı ve kesin bir iniş imkanı sağlıyor.

Uçaklar, Gelecekte Her Piste Otomatik İniş Yapabilecek

Şu an için teknolojinin pilotlara ne üzere bir kolaylık sağlayacağına dair rastgele bir bilgi bulunmasa da gelecekteki uçuşların çok daha kolay bir formda gerçekleştirileceği, kaza oranlarının da önemli manada düşeceği öngörülüyor.

Münih Teknik Üniversitesi'nin geliştirdiği otonom uçak iniş teknolojisinin gösterildiği görüntüyü aşağıdaki irtibat aracılığıyla izleyebilirsiniz.