Virüs Dolu Bir Bilgisayar 1.2 Milyon Dolardan Satışa Sunuldu

Virüs Dolu Bir Bilgisayar 1.2 Milyon Dolardan Satışa Sunuldu

Virüslerle istila edilmiş bu bilgisayar, Çinli internet sanatçısı Guo O Dong ve siber güvenlik şirketi Deep Instinct ile ortaklaşa oluşturulmuş “Kaos’un Kalıcılığı” ismindeki bir sanat projesi. Guo, VICE ile yaptığı bir röportajda, bu projenin yaratılmasındaki mantığı “geçmiş tehditler kataloğu” olarak nitelendirdi. 

Guo, VICE’a “Malware, İnternet’in monitörünüzden çıkıp sizi ısırmasının en somut yollarından biri. Bu yazılım modülleri, ürkütücü ve komik isimleriyle neredeyse çok geçersiz ve soyut görünüyor lakin sanırım internetin ve gerçek hayatın farklı alanlar olmadığını vurguluyorlar.” dedi. 

Virüs Dolu Bir Bilgisayar 1.2 Milyon Dolardan Satışa Sunuldu

ILOVEYOU, MyDoom, SoBig, WannaCry, DarkTequila ve BlackEnergy isimlerine sahip bu 6 yazılım, dünya çapında toplam 95 milyar dolarlık hasara yol açtı ve bankaları, devlet kurumlarını ve insanları maksat aldı. Guo, çalışan bu berbat maksatlı yazılımların etrafa yayılmaması için Deep Instinct ile birlikte çalıştı. Dizüstü bilgisayar büsbütün izole edilmiş. Bu da demek oluyor ki internete bağlanamıyor ve açık arttırma sona erdiğinde bilgisayar’ın bağlantı noktaları büsbütün devre dışı bırakılacak.

Açık arttırmanın bitmesine 4 gün kaldı fakat satın almayı düşünüyorsanız atlamamanız gereken bir mevzu var: Yapılan tüm müdafaalara karşın potansiyel bir güvenlik tehlikesi açığa çıkabilir. Ayrıyeten rastgele bir berbat maksatlı yazılımı yayma niyetinizin olmadığını onaylamanız gerekiyor.