WhatsApp'a Alternatif 7 Mesajlaşma Uygulaması

WhatsApp’a Alternatif 7 Mesajlaşma Uygulaması

Facebook, dün tüm platformlarında aşanan ve yaklaşık 12 saat süren kesinlerle kullanıcılarını sıkıntıdan çıkardı. WhatsApp, Instagram ve ana uygulamasında görsel ve işitsel data trafiği kesildi. Gece geç saatlerde düzelen sıkıntılar, son aylarda çok sık formda tekrar etmeye başladı. 

Yaşanan kesintiler sonucunda geriye yalnızca Twitter kaldı. 

Kesintiler sırasında kullanabileceğiniz ya da WhatsApp'ı tümden terk edip bağlantı kurabileceğiniz uygulamaları sizin için derledik.

Viber:

WhatsApp'a Alternatif 7 Mesajlaşma Uygulaması

Görüntülü, sesli ve metin iletileriniz için WhatsApp’ın halihazırdaki en güçlü alternatiflerinden olan Viber, yazılan iletilerin dilediğiniz vakit silinmesi özelliği ile ön plana çıkıyor. WhatsApp’da bu süre 5 dakika ile sonluydu. Tıpkı vakitte sohbetler ekranında dilediğiniz mesajlaşmayı gizleyebiliyorsunuz. Uygulama içinde bulunan oyunlarla, mesajlaşırken canınız sıkılınca karşınızdaki bireyle eğlenebiliyorsunuz.  

  • Eksileri: Uygulamanın belge boyutu çok yüksek. Bu nedenle düşük sistem özelliklerine sahip aygıtlarda donabilir. Kullanıcıların geneline hitap etmeyen çok sayıda özelliği nedeniyle biraz kalabalık bir arayüzü var. 

ICQ:

 

ICQ’yu 90’lı yıllarda çocukluk geçirmiş olanlar yakından bileceklerdir. Bir devrin efsanesi olan platform, geçtiğimiz yıllarda taşınabilir platform olarak geri döndü. ICQ, WhatsApp’a doğrudan rakip olmanın avantajını yaşıyor. Sınırsız iştirakçiye açık olan kanal sohbetleri, manzaralı ve sesli küme sohbetleri ve iletileşme kümeleriyle hayli kaliteli alternatifler ortasında. 

Eksileri: Uygulama evrakı boyutu yüksek, vakitle art planda şişmeye neden olan bilgi birikimleri yaşanabilir.

Google Duo:

WhatsApp'a Alternatif 7 Mesajlaşma Uygulaması

Geçtiğimiz yıl Hangouts’un fişini çeken Google, epey sade arayüze sahip olan iki uygulama yayınlamıştı. Allo, metin mesajlaşması uygulaması olup, uygulama içinde düzenlenebilen fotoğrafları gönderme ve alma imkanı sunuyor. Duo ise direkt bir imajlı konuşma uygulaması, iki ya da fazla şahısla tıpkı anda manzaralı sohbete müsaade veriyor, sesli aramaları da destekliyor.  

Eksileri: Görüntülü görüşme ile iletileşme için iki farklı uygulamanın bulunması.

Signal:

WhatsApp'a Alternatif 7 Mesajlaşma Uygulaması

Yüksek düzeyde zımnilik sunan Signal, WhatsApp'ın direkt rakibi olduğu üzere; ondan çok daha şeffaf siyasetlere sahip. Manzaralı ve sesli konuşmaya kadar tüm WhatsApp özelliklerini motamot taşıyan uygulama, Android sürümünde SMS uygulaması olarak da çalışma özelliğiyle dikkat çekiyor. Yani Android telefonunuzdaki SMS uygulamasını da Signal ile değiştirebilirsiniz.

Edward Snowden üzere data saklılığı alanında uzmanlaşmış bireyler tarafından önerilen Signal, uçtan uca şifreleme özelliğine ek olarak; gönderilen iletinin muhakkak bir mühlet içerisinde otomatik olarak silinmesi üzere yararlı özelliklere de sahip. Signal uygulamasının tüm şifreleme siyasetlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca uygulamanın Windows, macOS ve Linux için geliştirilen sürümlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Telegram:

WhatsApp'a Alternatif 7 Mesajlaşma Uygulaması

WhatsApp’ı uzun müddettir tehdit eden Telegram, epeyce hafif ve kullanımı kolay bir uygulama. Küme mesajlaşmalarında rastgele bir sonu bulunmuyor. WhatsApp’a çok alışanlar için arayüz alışması güç bir yapıda olsa da gereksiz bütün mesajlaşma özelliklerinden basitçe sıyrılıyor.  

Eksileri: Görüntülü arama özelliği yok. Son kullanıcı için başlangıçta karmaşık bir arayüzü var.

Turkcell BiP:

WhatsApp'a Alternatif 7 Mesajlaşma Uygulaması

Yerli WhatsApp alternatifi denildiğinde akla birinci gelen uygulama olan BiP, iletileşme ve imajlı konuşma üzere özelliklerin dışında çeşitli kanallara abonelik ile birçok farklı hizmet sunabiliyor. Akıllı Faks ve bildiriyle para gönderme üzere özellikleriyle epeyce yenilikçi işlere imza atan BiP, vakit zaman Turkcell kullanıcılarına sağladığı fiyatsız internet üzere avantajlar sayesinde de her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor.

Bu uygulamalar dışında Microsoft’un uygulaması Skype Lite, Line ve Threema gibi iletileşme uygulamalarını a rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şayet herkesin beğenebileceğini düşündüğünüz öbür alternatifler varsa yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.