Xiaomi, 64MP Kameralı Telefonlar Geliştirmeyi Planlıyor

Xiaomi, 64MP Kameralı Telefonlar Geliştirmeyi Planlıyor

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, akıllı telefonlar ve başka tüketici eserlerinin yanı sıra kendi donanım üniteleri üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak ISOCELL GW1 olarak isimlendirdiği 64 megapiksel çözünürlüğüne sahip olan bir kamera sensörünü duyuran Samsung'un, bu sensörleri önümüzdeki aylarda piyasaya süreceği Galaxy Note10'da kullanacağını açıklamış lakin sonradan bu durumdan vazgeçildiği tabir edilmişti. Ortaya çıkan son bilgilere nazaran ise Samsung'un ISOCELL GW1 kamera sensörü, Xiaomi tarafından önümüzdeki periyotlarda üretilecek olan akıllı telefonlarda kullanılacak.

Xiaomi, 64MP Kameralı Telefonlar Geliştirmeyi Planlıyor

Samsung'un 64 megapiksel ISOCELL GW1 sensörü, piyasadaki öbür sensörlere oranla pek çok üstün özelliğe sahip. Bir pikselin oluşturulması için dört farklı pikseli birleştirme teknolojisine sahip olan ISOCELL GW1, kameraya gelen bir ışığın en yeterli biçimde kullanılabilmesi için gerekli hesaplamaları yapabiliyor ve bu sayede ışığın nasıl kullanılması gerektiğini belirliyor. Harika PD özelliğine de sahip olan sensör, bu sayede çok süratli bir biçimde odaklama yapıyor ve fotoğraf çekmek isteyen bir kişinin beklemesi gereken süreyi önemli manada kısalıyor. 

Xiaomi, 64MP Kameralı Telefonlar Geliştirmeyi Planlıyor

Bu sensörü Xiaomi'nin satın alması akıllara direkt Redmi'yi getiriyor. Fakat Xiaomi'den şu an için bu sensörlerin hangi eserlerde kullanılacağı tarafında bir açıklama gelmedi.

Samsung'un bu üstün özellikli kamera sensörünü birinci olarak hangi telefonda göreceğimizi şimdilik söylemek güç olsa da büyük bir ihtimalle Samsung, önceliği kendi telefonlarına verecektir. Bu da akıllara Samsung'un A serisi telefonlarını biraz daha üst düzeye çıkarma maksadını akıllara getiriyor. Önümüzdeki periyotlarda yeni Samsung A serisi akıllı telefonlarda bu sensörü görmemiz mümkün.