Xiaomi, Çinli Yonga Üreticisinin Bir Kısmını Satın Aldı

Xiaomi, Çinli Yonga Üreticisinin Bir Kısmını Satın Aldı

Şirketler ortası satın alımların gerçekleşmesi, günümüzde sıkça karşılaştığımız bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bazen büyük şirketler, orta hâlli yahut küçük şirketleri büsbütün satın alarak kendi bünyelerine katarlarken bazen ise şirketlerin bir kısmını satın alabiliyorlar.

Çinli akıllı telefon bölümü devi Xiaomi, epey tanınan bir yonga üreticisi olan VeriSilicon'ın bir kısmını satın aldı. Bu satın alımla birlikte Xiaomi, VeriSilicon'ın pay tutanları ortasında en büyük 4. payın sahibi oldu.

Xiaomi, Çinli Yonga Üreticisinin Bir Kısmını Satın Aldı

Tam adı VeriSilicon Microelectronics olan yeniden Çin merkezli yonga üreticisi şirketin merkezi Şanghay'da iken şirketin araştırma ve geliştirme merkezleri ise ABD'de ve Çin'de bulunuyor.

VeriSilicon Microelectronics tarafından sunulan bir doküman ise Xiaomi tarafından işletilen bir fonun geçtiğimiz Haziran ayında şirketin en büyük ikinci dış hissedarı olduğunu gösterdi. Xiaomi ise VeriSilicon'ın bahsettiği yatırımı onayladı.

Xiaomi, Çinli Yonga Üreticisinin Bir Kısmını Satın Aldı

Çin merkezli bir akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi'nin yıllar içerisinde gösterdiği ivmeli büyüme, Xiaomi'nin bu yılın birinci çeyreğinde dünyanın dördüncü en büyük akıllı telefon satıcısı olması olarak kendisini gösterdi.

Her ne kadar akıllı telefon üretimi ve satışı konusunda başarılı olsa da Xiaomi'nin yonga ve donanım kesimleri üretimi konusunda ne yazık ki pek bir çalışması bulunmuyor. VeriSilicon'ın %6'sını satın almasıyla Xiaomi'nin VeriSilicon ile olan bağlantılarının artabileceği ve yonga üretimi konusunda bir gelişme gösterebileceği söyleniyor.