Xiaomi'nin MIUI Global Beta Rom'da Sunduğu Yeni Özellikler

Xiaomi’nin MIUI Global Beta Rom’da Sunduğu Yeni Özellikler

Xiaomi'nin Android işletim sistemi üzerine inşa ettiği kendi arayüzü olan MIUI, hem özelleştirilebilirliği hem de daima olarak güncellenmesiyle biliniyor. Xiaomi, MIUI Küresel Beta'ya getirdiği yenilikleri de açıkladı. Buna nazaran kullanıcılar bundan sonra kimi yeni özellikleri deneyimlemeye başlayabilirler.

Bu yeniliklerden bir tanesi 'Blur App Previews' isimli özellik. Kullanıcıların 'Ana Ekran Ayarları' menüsünden erişebilecekleri bu özellik, istenildiğinde uygulamanın bulanıklaştırmasını sağlıyor. Bu özelliği faal eden kullanıcıları, istedikleri uygulamanın imajının bulanık olarak görülmesini sağlıyorlar. Bu da telefonunu ortalık yerlerde bırakan ve rastgele bir şifre ya da parmak izi kullanmayan akıllı telefon sahiplerinin telefonlarında ne yaptıklarının diğerleri tarafından görülmemesi manasına geliyor. 

Xiaomi'nin MIUI Global Beta Rom'da Sunduğu Yeni Özellikler

Bu özelliği faal ettiğiniz vakit uygulamalarınız şöyle görünüyor olacak;

Xiaomi'nin MIUI Global Beta Rom'da Sunduğu Yeni Özellikler

Xiaomi'nin getirdiği tek özellik elbette bu değil. Esasen bu uygulamanın bu kadar fazla tercih edilmesinin sebebi de getirilen çok sayıda yenilik. İkinci yenilik, hızlı karşılık özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar rastgele bir iletileşme uygulamasında, uygulamanın bu türlü bir takviyesi olmasa bile bildirim menüsü üzerinden cevaplama yapabiliyorlar. Bu özelliği etkin etmek isteyen kullanıcıların 'Yeni Özellikleri Keşfet' menüsü altında bulunan 'Hızlı Yanıtla' özelliğini seçerek özelliği faal etmesi gerekiyor.

Xiaomi'nin MIUI Global Beta Rom'da Sunduğu Yeni Özellikler

Xiaomi'nin sunduğu bir başka özellik ise sık sık ekran manzarası alan kullanıcıların işlerini önemli manada kolaylaştırıyor. Bundan sonra ekran imgesi aldığınız vakit bir düzenleme sayfası açılıyor. Açılan düzenleme sayfasında yapmak istediğiniz komutu (kaydet, sil gibi) çarçabuk verebiliyorsunuz.

Tüm bu özellikler MIUI Küresel Beta ROM'unun 9.6.13 sürümünde kullanılabiliyor. Lakin şirketin bu beta sürümü sonlandıracağını biz kere daha hatırlatmakta yarar var.