10 Milyondan Fazla İndirilen Sahte Samsung Uygulaması

10 Milyondan Fazla İndirilen Sahte Samsung Uygulaması

Sahte taşınabilir uygulamalar son vakitlerde düzgünden düzgüne popülerleşmeye başladı. Kimi geliştiriciler daima olarak reklam gösterdikleri uygulamalarla emellerinin dışına çıkarken, kimi geliştiriciler ise uygulamanın özelliği için kullanıcılardan muhakkak fiyatlar talep ediyor. Lakin bu kere bir siber güvenlik şirketinin ağına takılan bir uygulamanın, aldığı fiyatın karşılığında hiçbir şey yapmadığı ortaya çıktı. 

Google Play Store'da yer alan bu uygulamanın argümanı, Samsung akıllı telefonlar için güncelleme süreçlerini otomatik olarak yapması. Samsung'un akıllı telefonlarına gönderdiği işletim sistemi güncellemelerini yaptığını söyleyen uygulama, buna ek olarak fiyat talep ediyor ve bu fiyatın karşılığında SIM kartlarının kilitlerini açtığını söylüyor. Lakin iddia edebileceğiniz üzere bu türlü bir hizmet bulunmuyor.

10 Milyondan Fazla İndirilen Sahte Samsung Uygulaması

 “CSIS Security Group” tarafından keşfedilen bu uygulama, bugüne kadar 10 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilmiş durumda. Hatta kelam konusu uygulama, ülkemizde de indirebiliyor ve ismi “Samsung İçin Güncellemeler – Android Sürümleri” olarak geçiyor. Google, bu uygulamayla ilgili olarak şimdilik bir süreç yapmadı ve uygulama indirilmeye devam ediyor. Uygulamanın bugüne kadar reklamlardan ve uygulama içi alım satımlardan ne kadar kazandığı ise bilinmiyor.

Kullanıcıların, akıllı telefonları güncellemesi için bu türlü bir uygulama gereksinimleri yok. Zira artık akıllı telefonlar, işletim sistemlerine güncelleme geldiği vakit bu durumu bildirim olarak kullanıcıya gösterebiliyorlar. Ayrıyeten aygıt güncellemelerini manuel olarak da çarçabuk denetim edebiliyorsunuz. Telefonunuzun ayarlar menüsünde bulunan 'yazılım güncellemeleri' menüsüne ulaştığınızda, güncellemeleri denetim edip, yazılımınızı güncelleyebilirsiniz.