5 Yıl İçerisinde Android ve iOS Piyasasında Artış Olacak

5 Yıl İçerisinde Android ve iOS Piyasasında Artış Olacak

Yapılan iddialarda, global akıllı telefon pazarının 2019’un birinci yarısında yıllık oran ile %5,5’lik bir düşüş yaşayacağını gösteriyor. Fakat IDC’nin son raporuna nazaran, yılın öbür yarısı kayda paha bir yükselme düzeyi gösterecek.

5G Takviyeli Telefonlar ve Ucuz Amiral Gemileri Talebi Arttıracak

Gördüğümüz kadarıyla yüksek talep düzeyleri, akıllı telefon pazarındaki düşüşü durdurmak için kâfi değil. IDC, bu yıl %1,9’luk bir oran ile genel satışlarda düşüş bekliyor. Bu oran Çin için %5’lere çıkmakta. Buradaki kilit nokta, tüketicilerin ilgisini çekebilecek olan iPhone XR (2019) üzere gelişmiş ve daha ucuz üst sınıf aygıtlar olacaktır.

Günümüzün artan akıllı telefon fiyatlarına bakacak olursak, fiyatlandırma, tüketiciler için giderek kıymetli bir faktör olmaya devam ediyor. Bu durum orta sınıf segmentinde, Xiaomi ve Samsung üzere markalar için olumlu fırsatlar yaratıyor. Huawei ve Honor’da tıpkı halde bu durumdan yararlanabilirler fakat durum ABD’nin kara listesinden çıkıp çıkmayacaklarına bağlı.

5 Yıl İçerisinde Android ve iOS Piyasasında Artış Olacak

Bu yıl piyasa üzerinde değerli bir tesire sahip olacak 5G temas teknolojisinin akıllı telefon piyasasında %0,5 oranında bir tesir oluşturması bekleniyor. Samsung, OnePlus, LG ve Xiaomi markalarının bahis hakkında çalışmaları mevcut ancak yolda daha çok aygıt mevcut. Bunlara örnek olarak HTC’nin 5G amiral gemisi, Galaxy Note 10’un 5G sürümleri ve Huawei’nin 5G aygıtları verilebilir.

Önümüzdeki 5 Yıl Olumlu Gözüküyor

IDC’nin geleceğe yönelik bakış açısında, Çin pazarının yakında düzgünleşme yolunda ilerleyeceği varsayım ediliyor. Ülke 2020’nin birinci yarısı boyunca düz bir büyüme artışı elde edecek. 2020’nin sonlarına yanlışsız 5G teknolojisi sayesinde olumlu oranlara geri dönecek. Gelecekte 5G takviyeli akıllı telefonların piyasayı ziyadesiyle artıracağı varsayım ediliyor. 2023 yılına kadar 5G, akıllı telefon pazarının %26,3’ünü kapsayacağı da varsayımlar ortasında.

5 Yıl İçerisinde Android ve iOS Piyasasında Artış Olacak

IDC, akıllı telefon dizaynlarında yapılacak yeniliklerin önümüzdeki yıllarda dalın merkezi olacağına inanıyor. Burada kilit nokta tasarım yenilikleri ile birlikte gelen yüksek teknolojilerin, eserde fiyat talebini artırmaması. Bu bilhassa katlanabilir aygıtların geniş kitlelere ulaşması için değerli bir etken.

Apple Durumdan Nasıl Etkilenecek?

5 Yıl İçerisinde Android ve iOS Piyasasında Artış Olacak

iOS ve Apple popülaritesi göz önünde bulundurulduğunda, IDC iddialarında bu yıl Apple’ın 183,5 milyon gönderi ile %12,1 oranlarına düşeceği bekleniyor. Bununla birlikte, 2023 yılına kadar bunun 195,9 milyona ulaşarak %12,9 oranlarına çıkacağı varsayım ediliyor. IDC’ye nazaran Apple’ın bu yılki %13,3’lük pazar hissesi yavaşça düşecek.