50 Milyon GSM Müşterisinin Bilgileri Karaborsada Satıldı

50 Milyon GSM Müşterisinin Bilgileri Karaborsada Satıldı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğü grupları, GSM firmalarından birinin şifresini yasal olmayan yollarla ele geçirip, abonelere ilişkin şahsî bilgileri kullanarak dolandırıcılık yapan kabahat örgütünü çökertti.

Ankara, Adana, Antalya, Hatay, Karabük, Denizli, İstanbul ve Kırklareli'nde bulunan cürüm örgütü üyeleri, Siber Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğü grupları tarafından takibe alındı. Gruplar, üyelerin GSM abonelerine ilişkin kimlik bilgilerine ulaştıktan sonra T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı fotokopisi, adres, anne kızlık soyadı, anne-baba isimleri, doğum yeri ve tarihi üzere bilgilere de ulaşarak uydurma kimlik hazırladıklarını keşfetti.

50 Milyon GSM Müşterisinin Bilgileri Karaborsada Satıldı

Bunun üzerine, hazırladıkları uydurma kimlikler üzerine müsaadesiz GSM sınırı çıkartan ve öbür şahıslar ismine banka hesabı açarak yasa dışı kazandığı paraların izini bu biçimde silmeye çalışan 16 kişi takımlar tarafından gözaltına alındı.

Yapılan incelemeler sonucunda 50 milyon şahsa ilişkin olan kayıtların üçüncü parti kurum ve şahıslara para karşılığında satıldığı bilgisi ortaya çıktı. Mahkeme, 16 bireyden 7'sini tutuklarken 9'unu da isimli denetim kaidesiyle hür bıraktı.