Microsoft Türkiye, Bilişim Odaklı Projesini Başlattı

Microsoft Türkiye, Bilişim Odaklı Projesini Başlattı

Microsoft Türkiye, Kodluyoruz Derneği ile iş birliği içinde düzenlediği ‘İşim Gücüm Kod’ isimli projeyi resmi olarak başlattı. Projenin temel gayesi, Türkiye’nin dijital dönüşüm konusunda güçlü bir pozisyonda yer alması için gerekli olan yetenek eksikliğinin giderilmesi. Projenin başlangıç noktası ise İstanbul oldu.

Microsoft Türkiye, bilişim ekosistemini güçlendirerek Türkiye’yi bu mevzuda üretici ülkelerden biri haline getirmek istiyor. Bu kapsamda Türkiye’deki kodlama eğitimlerine bir yenisini daha ekleyen Microsoft Türkiye; İstanbul, Ankara, Bursa ve Şanlıurfa’da toplamda 5 bin gence kodlama eğitimi verecek.

Microsoft Türkiye, Bilişim Odaklı Projesini Başlattı

Microsoft Türkiye, eğitimlerin içeriğini belirlemek için 230 farklı firmayla görüştü ve bilişim ya da teknoloji kesiminde çalışmak isteyen gençlerin kodlama marifetleri konusunda kendilerini nasıl geliştirmesi gerektiğini tespit etti. Eğitimlere katılan gençlerin %40’ının önümüzdeki bir yıl içinde bilişim ve teknoloji dalında istihdam edilmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan  Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, “Yapılan araştırmalara nazaran hem dünya genelinde hem de Türkiye’de kıymetli bir yetenek açığı var. Türkiye’deki patronların yüzde 66’sı açık konumları doldurmakta zorlanırken ülkemiz, yetenek açığında dünyada 6’ncı sırada yer alıyor. Buradan yola çıkarak hem ‘İşim Gücüm Kod’ ile hem de hayata geçirdiğimiz öteki eğitim projelerimizle öncelikli gayemiz Türkiye’nin bilhassa teknoloji alanında yetenek açığını kapatmak” şeklinde konuştu.