7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Mount&Blade, oyunseverler tarafından büyük ilgi gören bir seri. Orta çağ ve savaş mekanikleri bir ortaya getirmekteki başarısı sayesinde insanları saatler uzunluğu bilgisayarları başında tutan imal, yıllar geçse de bir türlü eskimedi. Serinin son oyunundan çok bir evvelki oyunu Warband, bugün hala oynanmaya devam ediyor. Hatta Warband, PC Gamer’ın 2016 yılında yayınladığı “Gelmiş Geçmiş En Uygun 100 Oyun” listesinde 30. Sırayı almıştı.

Oyunun bu kadar uzun mühletler oynanılabilmesinin sebebi asla bitmeyen bir oyun yapısına sahip olması. Ülkemizin gururu diyebileceğimiz bu seri, Ankara merkezli geliştirici stüdyo Talesworld tarafından yapılıyor. Devam oyunu olacak Mount&Blade 2: Bannerlord ise 2012 yılında duyurulmasından bu yana hala geliştirilme sürecinde.

Mount&Blade 2 Bannerlord ne vakit çıkacak?

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Oyunun 2012 yılında duyurulduğundan bahsettik. Bu demek oluyor ki oyun en az 7 yıldır geliştiriliyor. Bildiğiniz üzere 7 sene bir oyun üretimi için çok önemli bir müddet. Yani Bannerlord için büyük beklentilere sahip olmak her oyuncunun hakkı. Biz de yakın zamanda(?) çıkması beklenen Bannerlord için, okudukça heyecanınızı artıracak yenilikleri içeren bir yazı hazırlamak istedik. Oyun esasen 7 yıldır geliştiriliyor, o yüzden isterseniz biz lafı daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

Talesworld’de çalışan herkesin bu soruya verdiği tek karşılık var: “Oyun hazır olduğu vakit çıkacak.” Yani hususla ilgili şimdi net bir açıklama yok. Umutlandırıcı olaylar da yaşanıyor doğal. Örneğin, oyunun oynanabilir bir çoklu oyuncu demosu Gamescom 2019’da herkese açık formda yer alacak. Yani oyunun geliştirme süreci yavaş yavaş sona geliyor diyebiliriz. Bir öteki örnekse, kimi kaynaklar oyunun üretimci ismi Armağan Yavuz’un, oyunu 2019 yılı içerisinde çıkarmak için elimizden geleni yapıyoruz dediğini sav ediyor lakin dediğimiz üzere, mevzuyla ilgili Talesworld cephesi tarafından yapılan bir açıklama yok.

  • Cevap: Tezlere nazaran Bannerlord, 2019 yılında çıkabilir fakat elimizde resmi bir çıkış tarihi yok.

Bannerlord'da hangi krallıklar yer alacak?

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Eski Mount&Blade oyunlarından tanıdığımız krallıklar Bannerlord’da olmayacak. Oyunda külliyen yeni krallıklar yer alacak. Gelin bu krallıklara biraz yakından bakalım.

Battania:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Battannia krallığı, Piktler, İrlandalılar, Gallerliler ve Keltler’den esinlenilerek yaratılıyor. Zirvelik bölgelere heyeti bu krallık, kalelerini istila etmeye çalışan düşman krallıklara karşı tarih boyunca savaşlar vermiş. Krallık söylendiği kadarıyla ok kullanımı konusunda uzman olacak.

Kuzait Hanlığı:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Orta Asya bozkır halklarından esinlenilerek yaratılan Kuzait Hanlığı, Moğollar, Avarlar, Göktürkler, Kıpçaklar ve Hazarlarla benzerlikler taşıyor. Krallığın birlikleri kestirim edebileceğiniz üzere yüklü olarak atlı okçulardan oluşacak.

Sturgia:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Sturgialılar günümüz ülkelerinden Rusya, Belarus ve Ukrayna’nın bulunduğu yerde evvelden yaşayan halklardan ilham alınarak yaratılıyor. Sturgialılar silah seçimlerini balta ve kılıçlardan yana yapıyor.

Vlandia:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Vlandialılar, Fransa’ya yerleşip sonrasında İngiltere, Sicilya ve Kutsal Topraklarda krallık kuran Normanlara ve orta çağ başlarındaki Avrupa feodal devletlerine dayanıyor. Vlandia, gücünü ağır süvari birliklerinden alacak.

Aserai:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

7. yüzyılda gerçekleşen büyük islami fetihlerinden çabucak evvelki Arap kabilelerinden esinlenerek oluşturulan Aserai, piyade ve atlılardan oluşan bir orduya sahip olacak.

İmparatorluk:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Kalradya topraklarında karar süren en büyük krallık İmparatorluk olacak. İmparatorluk, İmparator Arenicos tahtı bırakacak bir varisi olmadan öldüğü vakit, üç imparatorluğa bölünüyor.

Bu imparatorluklardan birincisi Kuzey İmparatorluğu. Kuzey İmparatorluğu aristokrat ve senatör Lucon tarafından yönetiliyor. Lucon, İmparatorluğun evvelden olduğu üzere tek bir bedende toplanması gerektiğine inanıyor.

İkici imparatorluk ise Güney İmparatorluğu, Arenicos’un eşi Rhagaea tarafından yönetiliyor. Rhagaea, İmparatorluğun Arenicos kızı Ira tarafından yönetilmesi gerektiğini düşünüyor.

Üçe ayrılan İmparatorluğun son kolu ise Batı İmparatorluğu. Batı İmparatorluğu savaş kahramanı Garios tarafından yönetiliyor ve Garios, İmparatorluğun İmparator gazileri tarafından yönetilmesi gerektiğini savunuyor.

Bannerlord dövüş sistemi:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Bannerlord’daki dövüş sistemi, evvelki Mount&Blade oyunlarında gördüğümüz dövüş sisteminde olduğu üzere, gerçek anda, yanlışsız taraftan saldırmak ve bloklamak üzerine konseyi olacak. Olağan ki yakın dövüş kısmında rakibi şaşırtmak için tekme atmak üzere yollara da başvurulabilecek.

Mesafeli dövüş kısmında da menzilli silahlarla atış yaparken vuruş hissini epey arttıran bir yola başvurulmuş. Bannerlord’da, isabetli bir atış yapıldıktan sonra nişangah içinde küçük çizgiler belirecek. Bu çizgilerinin rengi sayesinde de düşman öldü mü yoksa yalnızca yaralandı mı sorusunun karşılığı, ekranın sol altında çıkan bildirim ekranına gerek kalmadan çarçabuk anlaşılabilecek.

Bannnerlord'daki kaleler:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Mount&Blade oynayan herkes bilir ki, savaş açık meydanlarda çarpışmaktan ibaret değildir. Kuşatmalar, Mount&Blade oyunlarının kalbi üzeredir ve en eğlenceli yanlarından biridir.

Bannerlord’da, kaleler konusunda büyük geliştirmeler kelam konusu. Bu geliştirmelerden birincisi, kaleler artık özelleştirilebilecek. Kale duvarlarının uzunluğu ve kalenin savunma sistemleri o kaleye sahip lordlara bağlı olacak. Kalelerdeki yeniliklerden bir başkasıysa, Bannerlord haritasındaki her kalenin tasarımı birbirinden epeyce farklı olacak. Oyuncular, her kaleyi ele geçirmek ya da savunmak için o kaleye özel stratejiler geliştirmek durumunda kalacaklar.

Saldıran tarafsa katapultlar ve mancınıklar üzere farklı düzeneklerden yararlanıp kale duvarlarını yıkmaya çalışacak. Sonrasında da eski oyunlardan da bildiğimiz üzere, kale sonları içerisinde kılıç çarpışmaları başlayacak.

Bannerlord yeni vefat mekaniği:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Eski Mount&Blade oyunlarında sıkıcı olan ne var diye sorsanız, tahminen de birden fazla oyuncu size oyunun kendini tekrar ettiğini, yüz yıllar boyunca birebir karakterlerden oluşan bir dünyayı dolaşmak zorunda olduğunuzu söyleyecektir. Bannerlord’la gelecek olan vefat mekaniği sayesinde artık bu durum ortadan kalkacak.

Bannerlord’da kendi karakterimiz dahil oyunda bulunan tüm karakterler yaşlanarak ya da savaş meydanında mağlup olarak ölebilecekler. Sonrasında yerlerine oyun boyunca yetiştirdikleri çocukları geçecek ve oyuncular da ölen karakterlerinin yasını tutarken, oyuna varislerle devam edecekler.

Oyunda çocuklar da olacak:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Eski Mount&Blade oyunlarında olduğu üzere Bannerlord’da da evlenilebilecek. Bannerlord’un bu hususa getirdiği yenilikse bu evliliklerden çocuklar yapılabilecek olması.

Çocukların fizikî görünüşü oyundaki anne ve babalarının karışımı halinde olacak. Birebir vakitte yetenekleri konusunda da anne ve babalarından etkilenen bu çocuklar, oyuncunun dileği doğrultusunda yetenekler de kazanabilecek. Çocuklar, oyuna başlanılan karakter öldükten sonra onların yerlerine geçecekleri için hayati değer taşıyorlar.

Bannerlord ikna sistemi:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Bannerlord’da yer alan şöhret ve kişilik sistemleri sayesinde, oyuncunun başı belaya girdiği vakit ya da birini ikna etmesi gerektiği vakit serinin yeni mekaniği olan ikna sistemine başvurulması gerekecek. Karakterin saygınlığı ne kadar fazla olursa, birini bir şey yapması için ikna etmesi de o kadar kolay olacak. Birebir vakitte, diyalog ekranında oyuncunun karşısındaki karakteri ikna etmesine ne kadar kaldığını gösteren bir ilerleme çubuğu da olacak.

Bannerlord ticaret: 

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Mount&Blade oyunlarında para her vakit en büyük silahlardan biri olmuştur. Eski oyunlarda da para kazanmanın çeşitli yolları vardı fakat Bannerlord ile birlikte gelecek yeni ticaret sistemi oyunun ekonomik tarafını apayrı bir noktaya taşıyacak.

Bannerlord’da oyuncular birahane, kasap, keten dokumacı, değirmen, demirci, ahır ve tabakhane üzere çeşitli işletmeler açabilecek. Oyuncunun bu işletmeleri hangi bölgelerde açmanın hakikat olacağına da dikkat etmesi gerekecek. Zira bir işletmenin başarısı, coğrafik kurallar ve kentin o anki zenginlik durumu üzere faktörler tarafından etkilenecek. Örneğin denize uzak kentlerde balık daha güç bulunacak ve daha kıymetli olacak.

Kısacası Bannerlord’da ticaret yapmak isteyen oyuncuların, kılıçlarını bir kenara bırakarak ticarete daha çok baş yormalara gerekecek.

Karakter gelişimi:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Bannerlord ile birlikte eski Mount&Blade oyunlarından bildiğimiz karakter gelişimi ekranı tarih oluyor. Eski sistemin yerine gelecek bu sistem çok daha oynanış odaklı olacak ve muhakkak bir tarafta gelişmek isteyen oyuncuların o hususlarda deneyim edinmesi gerekecek.

Oyunun karakter gelişimindeki yenilikleri kısaca özetlemek gerekirse, oyuncular gelişmesini istedikleri özelliklere odak puanları harcayacak. Daha çok odak puanı olan özellikler daha süratli yükselecek. Bu odak puanlarıysa düzey atladıkça kazanılacak.

Çoklu oyuncu modları:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Bannerlord’un en çok konuşulan çoklu oyuncu modu, oyuna eşsiz bir tecrübe katacak olan Kaptan modu. Kaptan modu birbirlerine karşı savaşacak 5 oyuncuyu bir savaş alanına koyacak. İşi ilginçleştiren şeyse bu 5 oyuncunun botlardan oluşan kendi orduları olacak. Modun ana hedefi bir yandan düşmanlarınızı haritadan silmeye odaklanırken, başka yandan da savaş alanında hareket halinde olan bayrakları ele geçirmek olacak.

Çoklu oyuncu kısmına gelecek bir başka mod ise Çarpışma modu olacak. Çarpışma modunda 6 kişilik olmak üzere iki grup karşı karşıya gelecek ve bu gruplar sırf gerçek oyunculardan oluşacak. Oyuncular istedikleri sınıfı seçebilecek ve oyunun verdiği puanları bu sınıflara harcayarak o sınıfları geliştirebilecekler. Burada dikkat edilmesi gereken konu, oyunun verdiği puanları dikkatli harcamak. Zira bu puanlar sırf sınıfları geliştirmek için değil birebir vakitte tekrar doğmak için de kullanılacak. Yani karakter ne kadar güçlü olursa, öldükten sonra tekrar doğma hakkı da o kadar az olacak.

Ekstra mod takviyesi:

7 Yıldır Geliştirilen Türk Oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord

Mount&Blade oyunlarını bu kadar uzun mühletler oynanabilir kılan en büyük faktör, oyuna yapılan modlar. Bu modlar Star Wars’tan tutun, Osmanlı Devleti temasına kadar uzanan bitmek bilmeyen bir okyanus oluşturuyor. O yüzden Bannerlord’da da mod takviyesi olacak. Hatta üretimciler, oyunu modlanabilir hale getirmek için, ekleyecekleri bütün özelliklere iki katı vakit harcadıklarını bile söylüyorlar. Bu ortada Talesworld’ün geliştirdiği yeni bir motor sayesinde çok daha başarılı modların da önü açılıyor. Son olarak, oyun birden fazla modu tıpkı anda çalıştırabilecek.

Çok uzun vakittir beklediğimiz Mount&Blade 2: Bannerlord’da yer alacak yenilikleri sıraladığımız yazımızın sonuna geldik. Oyunu bekleyenlerin gözleri şimdilik 21 ve 24 Ağustos tarihleri ortasında düzenlenecek olan Gamescom 2019’da. Gamescom 2019’da, oyunun çıkış tarihi üzere bilgilere ışık tutulabilir.