Alaka'i Technologies Tarafından Geliştirilen Uçan Taksi Skai

Alaka’i Technologies Tarafından Geliştirilen Uçan Taksi Skai

Uçan taksiler konusunda teknoloji şirketleri çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyorlar. Amerika merkezli Alaka'i Technologies şirketi de bu bahiste yatırım yapan şirketlerden bir tanesi. 4 yıldır üzerinde çalıştıkları uçan taksiyi tamamlayan şirket, uçan taksilerinin tanıtımı yaptı. Şirketin 'Skai' olarak isimlendirdiği uçan taksi, FAA (Federal Havacılık Kurulu) sertifikasını aldıktan sonra seri üretime geçecek. İşte Alaka'i Technologies tarafından üretilen uçan taksi Skai;

Alaka'i Technologies Tarafından Geliştirilen Uçan Taksi Skai

Dikkat çeken bir dizayna sahip olan Skai, teknik özellikleriyle de ön plana çıkıyor. Her şeyden evvel bu uçan taksi 5 yolcu (1 tanesi pilot) taşıyabiliyor ve menzili yaklaşık olarak 650 kilometre. Hidrojenle desteklenen lityum pillerden güç alan uçan taksi, bu özelliği sayesinde hem geleceğe adapte olmuş durumda hem de günümüz teknolojisinin ötesinde. Hidrojenin yakıt olarak kullanımının sıkıntı olması lakin randımanı düşünüldüğü vakit şirketin ne kadar yanlışsız bir karar almış olduğu görülebiliyor. Bununla birlikte Skai, 4 saat boyunca kesintisiz havada kalabiliyor.

Drone mantığıyla çalışacak olan Skai'nin tasarımı, BMW için dizaynlar yapan Dreamworks tarafından hazırlandı. Karbon fiber gerecin kullanıldığı Skai'nin muhtemel başarısızlık durumları halinde üst kısmına yerleştirilmiş bilinmeyen bir paraşütü bulunuyor. Elbette bu türlü bir aracın içerisinde yolcularla birlikte düştüğü sırada, paraşütün fonksiyonel bir hal alması için muhakkak bir yükseklikte olunması gerekiyor. Paraşütün ne kadar başarılı olacağı konusunda net bir açıklama yapılmadı.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra şirket, Skai'nin ilerleyen dönemlerde nasıl geliştirileceğinin planlamasını da yapmış durumda. Buna nazaran şirket, Skai'nin pilot kısmını kaldırarak uçan taksinin otomatik olarak hareket etmesini istiyor. Bununla birlikte şirket, uçan taksinin pervanelerini hareketli hale getirerek Skai'nin çok daha verimli bir halde kullanılmasını öngörüyor.

Alaka'i Technologies Tarafından Geliştirilen Uçan Taksi Skai

Skai ile ilgili açıklamalarda bulunan Alaka'i Technologies CEO'su Steve Hanvey, Skai'nin tek bir yatırımcının fonuyla üretildiğinin altını çizerek uçan taksilerinin tamamlandığı için gurur duyduklarını açıkladı. Federal Havacılık Kurulu'nun bu biçim eserlere kolay kolay sertifika vermediğini belirten Hanvey, Skai'nin sertifika alabilecek kabiliyete sahip olduğunu ve sertifikanın alındığı takdirde uçan taksinin seri üretimlerine 2020 yılından evvel başlayacaklarını söyledi. Ayrıyeten Skai'nin gelecekteki kullanım operasyonlarına da sahip olmak istediklerini belirten Hanvey, UBER üzere oluşumlara Skai'yi kiralamak yerine kendi ulaşım ağlarını kuracaklarını belirtti.

Şirket, Skai ile ilgili bir de tanıtım görüntüsü paylaştı. YouTube üzerinden paylaşılan o görüntüyü çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz.