Alan Turing'in Fotoğrafı 50 Sterlin Üzerine Basılacak

Alan Turing’in Fotoğrafı 50 Sterlin Üzerine Basılacak

İkinci Dünya Savaşı sırasında Enigma'nın şifresini kırması ve çağdaş bilgisayar konusunda öncülük etmesi sebebiyle Alan Turing'in fotoğrafının 50 sterlinlik banknotlarda yer almasına karar verildi.

Atlantik Savaşı'nda Alman U botlarını savuşturan ve savaşın sonrasında eşcinsel oluşu sebebiyle birçok zulüm görmesiyle bilinen Alan Turing, 1.000 bilim beşerinin yer aldığı bir listeden seçildi.

Alan Turing'in Fotoğrafı 50 Sterlin Üzerine Basılacak

Alan Turing, öbür bir erkekle alaka içerisinde bulunduğunu kabul ettikten sonra devlet kurumlarıyla çalışması yasaklandı. Bunun sonucunda da Turing'in prestiji zedelenmişti.

Bunun üzerine Turing'in vefatından 59 yıl sonra Turing'e 'Kraliyet Özrü' için süreçler başlatıldı. Bank of England'ın Müdürü Mark Carney'nin yaptığı açıklama, Turing'in resmi olarak eski saygınlığına kavuşturma sürecini resmen tamamlamış oldu.

Alan Turing'in Fotoğrafı 50 Sterlin Üzerine Basılacak

Carney, pazartesi günü yaptığı açıklamalarda Alan Turing'in son derece zeki bir matematikçi olduğunu ve çalışmalarının bugünkü yaşantımızı etkilediğini belirtti. Bilgisayar bilimlerinin ve yapay zekanın babası olmasının yanı sıra bir savaş kahramanı olan Alan Turing'in katkılarının da yadsınamayacağını belirten Carney, Turing'in şu anda harikulade işler başaran birçok bireye de yol açtığını belirtti.

Alan Turing'in Fotoğrafı 50 Sterlin Üzerine Basılacak

Bank of England, bilgisayarların gelişim devrinde Turing'in oynadığı öncü rolü önce Ulusal Fizik Laboratuvarı'nda, sonra da Manchester Üniversitesi'nde tanıdı.

Bank of England, açıklamasında şu kelamları kullandı:

“Turing, makinelerin düşünüp düşünemeyeceğini merak ederek yapay zeka konusunda büyük temeller attı. Turing bir eşcinseldi ve vefatından sonra Kraliçe, Turing'den özür diledi. O gün yaptığı gelişmeler bugünkü bilim ve toplum alanlarında bile tesirlerini hâlâ gösteriyor.”

Turing'in fotoğrafı, 2021 yılında basılacak olan 50 sterlinlik banknotların üzerinde yer alacak.