Almanya, Okullarda Office 365 Kullanılmasını Yasakladı

Almanya, Okullarda Office 365 Kullanılmasını Yasakladı

Microsoft, Office 365 ile milyonlarca müşteriye hizmet sunuyor. Lakin Almanya'nın Hessen eyaleti, kapalılık nedeniyle Office 365'in eyalet okullarında kullanılmasını yasakladı. Ayrıyeten yapılan açıklamalar, bu yasaklamanın yalnızca Office 365 ile hudutlu kalmayabileceğini de ortaya koyuyor.

Hessen Bilgi Müdafaa ve Bilgi Özgürlüğü Platformu'ndan yapılan açıklamalara nazaran Office 365'in Alman zımnilik yönetmeliklerine uygun olmadığının tespit edildiği ayrıyeten Apple ve Google'ın bulut platformlarının da gereğince açık olmadığı, Microsoft için hakikat olanın Apple ve Google için de yanlışsız olduğu tabir edildi. Bu da ilerleyen günlerde Almanya'nın yeni yasak kararları alabileceği manasına geliyor.

Almanya, Okullarda Office 365 Kullanılmasını Yasakladı

Aslına bakacak olursak, yaşanan bu yasaklama olayı birinci defa gerçekleşmiyor. Almanya daha evvelden de Microsoft Office uygulamalarının kullanılmasını askıya aldı. Office uygulamaları yerine OpenOffice isimli açık kaynak kodlu bir uygulama, Münih ve Freiburg üzere kentlerde dahil olmak üzere ülkenin pek çok yerinde kullanıldı. Almanya'nın birtakım kentlerinde hala OpenOffice kullanılmaya devam ediyor.

Eyaletin bu kararının arkasında da bundan 20 yıl evvel alınan kararla tıpkı gaye benimseniyor. Almanya'nın Microsoft'tan kurtulması. Bunun nedeni olarak da bulut teknolojileri gösteriliyor. Avrupa'nın en büyük ülkelerinden olan Almanya'ya göre okullarda dahil olmak üzere resmi kurumlarda bulut tabanlı uygulamaların kullanılması, ülkenin bilinmeyen bilgileri için büyük bir sorun teşkil ediyor. Bunun nedeni olarak da ABD hükümetinin bulut platformlarına yetkisiz erişimde bulunabileceği ihtimali gösteriliyor.

Hessen Data Muhafaza ve Bilgi Özgürlüğü Platformu'nun bu yasaklamada bir diğer hedefi daha bulunuyor. Bu hedefse Microsoft'u baskı altına almak. Platform, daha öncelerden de pek çok kere Microsoft'a sorular yönelttiğini lakin yanıt alamadığını söylüyor. Alınan bu yasaklama kararının Microsoft'a bir göz dağı vereceği düşünülüyor.

Konuyla ilgili olarak Microsoft cephesinden bir açıklama geldi. Bir Microsoft sözcüsü; bütün müşterilerinin güvenliğini azamî düzeyde önemsediklerini ve bunun sürekliliğini sağlamak için çalışmalarını büyük bir titizlikle devam ettirdiklerini söyledi. Hessen Bilgi Muhafaza ve Bilgi Özgürlüğü Platformu ile ortak çalışmak için davette bulunan Microsoft sözcüsü, Office 365'in ayarlarında ilgili kısıtlamaların olduğunu, yöneticilerin istedikleri takdirde bu ayarlamaları yapabileceğini söyledi. Platformun bu yasaklaması ve kaygılarıyla ilgili olarak her vakit yardıma hazır olduklarını açıklayan sözcü, her türlü sorunlarıyla yakından ilgileneceklerini söyledi.